Home , Avrupa , Kayyumlar Zürih’te Protesto Edildi

Kayyumlar Zürih’te Protesto Edildi

İSVİÇRE |21.08.2019|Geçtiğimiz günlerde T.C. devleti tarafından Kürt illerine kayyum atanması ve buna karşı sokağa çıkanlara yaşatılan polis şiddeti, Zürih’te Türk Konsolosluğu önünde yapılan bir eylemle protesto edildi. 16:00’da başlayan eylemde ilk olarak saygı duruşu yapılarak “Şehîd Namirin” denildi. Devrimci, demokrat, yurtsever birçok kurumun katıldığı eylemde Kürtçe, Türkçe ve Almanca konuşmalar yapılarak faşist Türk devletinin uygulamaları teşhir edildi.

Yapılan konuşmalarda “Türk devletinin bu terörist tutumunu lanetliyoruz. And olsun ki bu politikaları sonlandıracağız, bu süreç sonunda halkımızın başarısı ve zaferiyle sonuçlanacak. Yenilgi üstüne yenilgi alan Erdoğan, son seçimlerde halkımızın temsilcilerini yeniden görevden aldı. Kürdistan’ı, Rojava’yı işgal etmeyi hedefledikleri için cephe gerisini sağlama almaya çalışıyorlar. Kürt halkının ve dostlarının mücadelesi onların hevesini kursağında bırakacaktır. Zaman Kürt halkının ulusal birliğini güçlendirme zamanıdır.” dendi. Kitle tarafından sık sık “Kürdistan faşizme mezar olacak!”, “Terörist Erdoğan”, Hoch die internationale solidarität” sloganları atıldı.

Eylem öncesi ve sırasında konsolosluk önünde bulunan polisler ise kitleyi ve basını sık sık taciz etti. Kurumlar adına yapılan konuşmada Kürdistan’da Amed, Van ve Mardin gibi büyük belediyelere kayyum atanmasının, demokratik bir şekilde seçilen belediyelerin ikinci kez gasp edilmesinin ve belediye başkanlarının tutuklanmasının yeni bir siyasi darbe olduğuna değinilirken “Bu TC’nin Kürt halkına yönelik düşman tutumunu gösteren bir harekettir” denildi. “Hükümet ve İçişleri bakanlığı daha önce kayyum altında yapılan yolsuzluk ve israfların açığa çıkmaması için bu adımı attılar. Bu hükümetin hiçbir meşruluğu kalmamıştır. Tüm demokratik güçleri ve muhalefet güçlerini dayanışmaya çağırıyoruz. Bu sadece HDP’nin sorunu değil, tüm demokratların ve muhaliflerin sorunudur.” denilerek ortak mücadele vurgusu yapıldı. Son olarak hep birlikte Herne Peş marşı söylenerek eylem bitirildi.

scroll to top