Home , Haberler , Kadınlardan Açlık Grevleri İçin Çağrı

Kadınlardan Açlık Grevleri İçin Çağrı

İSTANBUL |14.04.2017| İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İstanbul Tabip Odası ve KESK İstanbul Şubeler Platformu üyesi kadınlar, hapishanelerde devam eden açlık grevine dair açıklama yaptı.

İstanbul Tabip Odası’nda bir araya gelen kadınlar bir basın açıklaması gerçekleştirerek, taleplerin dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

İstanbul Tabip Odası’nda düzenlenen basın toplantısına İHD Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin, İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İncilay Erdoğan, TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve KESK Şubeler Platformu adına İpek Deniz’in yanı sıra kadın örgütlerinden temsilciler katıldı.

Açıklamada konuşan İHD Genel Başkanı Av. Eren Keskin, açlık grevindeki tutukluların “PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecrit koşullarının kaldırılması, Kürt illerinde gerçekleşen yıkım ve yasaklara son verilmesi, Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine son verilmesi” talepleri ile açlık grevine başladığını belirtti. Tuksakların aslında bütün bir coğrafya için demokrasi talep ettiklerini ve demokrasi için bedenlerini ölüme yatırarak herkesin onurunu ve vicdanını temsil ettiklerini vurgulayan Keskin, tutukluların taleplerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

“Su, tuz, şeker, karbonat ve B1 vitamini vermemek işkencedir”

TİHV başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, tutukluların su, tuz, şeker, karbonat, B1 vitaminine ulaşmalarının engellenmesinin uluslararası hukukta işkence anlamına geldiğini belirtti. Bu durumun yetkililerin işkence suçu işlediği anlamına geldiğini, onlarla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Fincancı, açlık grevinde bulunan tutuklularla ilgili bilgilere ulaşmak konusunda da ciddi engellemeler bulunduğunu kaydetti.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İncilay Erdoğan ise, 23 hapishanede 217 tutsağın açlık grevinde olduğunu, birçok yerde açlık grevlerinin 58. gününe girdiğini belirterek, „Kadınlar olarak 96 ve 2000 ölüm oruçlarına tanıklık ediyoruz. Bizler bundan sonraki süreçte kalıcı rahatsızlıkların olmaması için buradayız“ dedi.