Anasayfa , Haberler , İzmir de Hrant anıldı!

İzmir de Hrant anıldı!

hratn_eylemi_bİZMiR |20-01-2014 |  DİSK, KESK, TMOBB çağrısıyla bir araya gelen İzmir Emek ve Demokrasi güçleri Hrant Dink anmak ve katliamını protesto etmek için sokağa çıktı.

Hrant Dink’in faşist TC devleti tarafından katledilişinin 7. yılında Alsancak Gar’da toplanan kitle “Dünden bugüne hukuksuzluk AKP ile sürüyor. Hrant’ın katili faşist devlet!” yazılı ortak pankart arkasında Kıbrıs Şehitleri caddesine doğru yürüdü.

“Hepimiz Hrant’ın hepimiz Ermeniyiz”, “Hrant’ın katili faşist devlet”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hrant’ı vuranlar memleketi soyanlar” vb. dövizler ve en önde Hrant Dink’e ait bir resim taşıyan kitle sık sık “Hepimiz Hrant’ız hepimiz  Ermeniyiz” şeklinde sloganlar haykırdı.

Eylemde Partizan, ESP, Kaldıraç, ÖDP gibi devrimci-ilerici kurumların yanı sıra İzmir LGBTİ İnsiyatifi “Nefret öldürür” şiiarıyla eylemdeki yerini aldı.

“Armenak Bakırciyan’dan Hrant’a katil devlet hesap verecek”

Partizan “Armenak Bakırciyan’da Hrant’a katil devlet hesap verecek”, “Hrant’ın katili patron ağa devleti”, “MENK POLORYS HAY ENK”, vb yazılı dövizleriyle eylemde yerini aldı.

Kitle yürüyüşüne Türkan Saylan kültür evinde sonlandırdı. Burada  DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı tarafından basın açıklaması okundu. Sarı, yaşamını ülkenin kardeşliğine adayan bir sosyalist Ermeni gazeteci olarak aramızdan 7 yıldır ayrılmış olduğunu hatırlatarak başladı. Sarı, şimdilerde davanın yeniden görüldüğü ancak umutlarının olmadığını, Hrant’ın emniyetin bilgisi ve yönlendirmesi ile katledildiğini dile getirdi.

Hrant’ı katleden egemen güçlerin 7 yıldır bir “müsamere” şeklinde davaların sürdürdüğü belirten sarı cinayetin sorumlusunun AKP eliyle halk düşmanını güçlendiren devletin ta kendisi olduğunu vurguladı. Sarı, “Ancak her şeye karşın, bu ülkenin vicdan sahibi ve sağduyulu yurttaşları olarak bizler, Hrant’ın katilinin tarihin derinliklerine gömülen “faili meçhuller” den biri olmasına asla izin vermeyeceğiz” şeklinde sonlandırdı.

Eylem Mora Çalan müzik grubunun söylediği bir ağıt ve İzmir Müzisyenler Derneği’nin söylediği marşlarla devam etti.

Hrant’ın katlediliş saatinde yüzlerce kişi saygı duruşu ile anmayı sonlandırdı.