Home , Avrupa , Kadınlar Zürih Sokaklarını Doldurdu

Kadınlar Zürih Sokaklarını Doldurdu

İSVİÇRE| 16.06.2024| İsviçre’de 14 Haziran Feminist Kadın Grevi vesilesiyle alanlara inen yüz bini aşkın kadın, savaşa krize ve Ataerkiye karşı mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu. İsviçre çapında dördüncü kez 14 Haziran kadın grevi gerçekleştirildi. Kadın örgütlülüğü öncülüğünde düzenlenen eylemlere ülke genelinde yüz bine aşkın kadın katıldı. Kadınlar, sistematik yapısal sorunlara dikkat çekmek, kadınların cinsiyetlerinden kaynaklı birçok alanda maruz kaldığı ayrımcılığa, şiddete ve ataerkil sisteme olan öfkelerini dile getirdiler.

İsviçre’de ücret eşitsizliği, kadın oranının yüksek olduğu sektörlerde ücretlerin çok düşük olmasından dolayı kadınlar, düşük emekli maaşı alıyorlar. Kadınlar zorunlu bir çalışma hayatının ardından yaşlılıkta da yoksulluk riskiyle karşı karşıya kalıyorlar.

Yeni Kadın ve her kesimden göçmen kadınlarının da katıldığı 14 Haziran Kadın Grevi eyleminde yapılan konuşmalarda, Avrupa’da artan göçmen karşıtlığı ve yükselen sağ politikalara da dikkat çekilerek, bu politikalara karşı kadın, mücadelesinin daha da yükseltilmesinin gerektiğine vurgu yapıldı.

Bu yıl Zürich’te 30 bine yakın kadının katıldığı eylemde, kent adeta kadının rengi mora bürünürken, yürüyüş ’’Kadın Durursa Dünya Durur, Eşit İşe Eşit Ücret, Kadınlar Savaş İstemiyoruz, Kadın Cinayetlerine Son, Yaşasın Kadın Mücadelesi, Faşizme ve Ataerkil Sisteme Karşı Ayaktayız’’ sloganlarıyla Helvetiaplatz’ta son buldu.