Home , Avrupa , Kadınlar Sakine Cansız Festivali’nde Buluştu

Kadınlar Sakine Cansız Festivali’nde Buluştu

İSVİÇRE| 03.07.2024| İsviçre’nin Zürih kentinde 11.si düzenlenen Sakine Cansız Kadın Festivali gerçekleştirildi. Farklı kimlikler ve kültürlerden kadınların, buluştuğu festivalde „Sara’nın ve devrimci mücadelede yaşamını yitiren tüm kadın yoldaşların kavgası bize yol gösteriyor“ mesajı verildi.

Sakine Cansız Kadın Festivali, İsviçre’de yaşayan bütün kadınların festivali olarak tanımlanıyor. Devrimci, göçmen kadınlar, yerli kadın kurumları, feministler, 14 Haziran Kadın Grevi Komitesi, festivalin düzenlemesinde yer aldılar. Festival organizasyonunda yer alan kurumlar alanda stantlarını kurdular. Yeni Kadın da stant açarak alanda Yeni Kadın dergisinin tanıtımını ve dağıtımını yaptı.

Son olarak verilen mesajda „Herkesin bildiği gibi bu festival kadınların direnişi ve kadın özgürlüğü adına yapılan bir festivaldir. Kadının özgürlüğü, halkların özgürlüğüdür. Sakine Cansız da bundan dolayı katledildi. Cansız’ın yaşamı ve direnişi bir semboldür. Bizler de buna inanan kadınlarız“ denilerek „Jin Jiyan Azadi“ sloganıyla festival bitirildi.