Home , Haberler , Kadınlar 6 Şubat’ta Amed’te buluşuyor

Kadınlar 6 Şubat’ta Amed’te buluşuyor

kadinT.Kürdistanı’ndaki katliam ve ablukaya karşı Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) illerde devam eden eylemlerine 6 Şubat’ta Amed’e taşıyor.

Kürdistan’daki  sokağa çıkma yasağı ve ablukaın kalması için iki aydır İstanbul’un çeşitli yerlerinde „Barış Nöbeti“ BİKG’li kadınlar eylelerini Amed’e taşıyor.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden birçok kadın örgütünün de katılacağı “Barış Nöbeti”nin ilki 6 Şubat’ta tutulacak.

İstanbul’un çeşitli ilçelerinde „Barış Nöbeti“ tutan Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyeleri ve daha bir çok kaıdn eylemlerini Amed’e taşıyor.

„Hakikat ve barış hakkımızı istiyoruz“ şiarıyla başlatılan gerçekleşen eylemlerin Diyarbakır ayağına Kadın Özgürlük Meclisi (KÖM), Kongreya Jinên Azad (KJA),Feminist kadınlar, YDK ve bir çok  kadın kurumu ile farklı siyasi çevrelerden aktivistlerin de bulunduğu bini aşkın kadın katılaması hedefleniyor.

31 Ocak’ta Kadıköy’de toplanacak bin kadın, Amed’e doğru yola çıkacak ve Amed’teki ilk nöbeti 6 Şubat’ta tutulacak.

„Barış nöbeti ile farkındalık yaratmak istiyoruz“

Türkiye’de yaşanan savaşa karşı uzun yıllardır mücadele ettiklerini ifade eden BİKG üyesi Nimet Tanrıkulu Diha’ya yaptığı açıklamada, savaşı en ağır yaşayanların kadınlar ve çocuklar olduğunu söyledi. Bu yüzden kadınlar olarak, her zaman sokaklarda “savaşa artık yeter” dediklerini ifade eden Tanrıkulu, barış nöbetleriyle amaçlarının, batıda farkındalık yaratmak ve batıda örgütsüz olan tüm kesimleri özellikle kadınları barış kampanyası etrafında örgütlemek olduğunu söyledi.

„31 Ocak’ta bin kadınla barış halayı“

kampanya kadin savas31 Ocak’ta Kadıköy’de de bin kadınla birlikte halaya duracaklarını ve bundan sonra sokaklarda olacaklarını söyleyen Tanrıkulu, “Batıda yaşayanlar olarak, annemizin cesedi bir hafta sokakta kalmadı, çocuklarımız ölmedi ama yarın ne olacağını hiç kimse bilemez. Halkların ortak mücadelesi gerçekleşmediğinde ya da daha etkin olmadığında bu savaş yanı başımızda ve kapımıza kadar gelecek” diye konuştu.

‚Barışa giden yolu birlikte kuralım‘

Batıdaki kadınlara, „Gelin her yanımızı saran bu ölümlere ve bu savaşa inat direniş gücümüzü gösterelim“ diyerek 6 Şubat’ta Diyarbakır’a gerçekleştirecekleri nöbete davet eden Tanrıkulu, şöyle devam etti; „6 Şubat’ta Diyarbakır’da barış nöbetinde buluşalım. Barışta birlikte yolculuk yapalım. Barışa giden yolu birlikte kuralım, barış hayallerimizi birlikte gerçekleştirelim ve barış talebimizi birlikte haykıralım“

scroll to top