Home , Avrupa , Kadın Katliamlarına Karşı İsyandayız Alye Shojaye Yalnız Değildir

Kadın Katliamlarına Karşı İsyandayız Alye Shojaye Yalnız Değildir

STUTTGART|13.01.2021| Stuttgart’ta 20 Haziran 2020 günü, S- Bahn durağında herkesin gözü önünde eşini bıçaklayarak katleden Afgan adamın yargılandığı mahkeminin üçüncü duruşması, 12.01.2021 Salı günü, saat 14.00’te gerçekleşti.

Duruşmaya Yeni Kadın, Kürt Kadın Hareketi, ADKH, Kadın Gözüyle, SKB, Courage, MLPD kurumlarının yanı sıra, kurumlar dışında kadınlar da katıldı. Ancak üçüncü duruşma günü için izin alınamadığından miting gerçekleştirilemedi.

Avrupa’da kadın katliamları yükseliyor; Avrupa coğrafyalarında giderek yükselişte olan kadın katliamları, 2020’de özellikle de pandemi gerekçesiyle “evde kal” çağrılarıyla, son yılların en yüksek rakamlarını gördü.

Afgan kız kardeşimiz Alye’nin yaşam hakkını elinden alan vahşi saldırı da, bu süreçte kadınların erkekler tarafından maruz bırakıldığı katliamlardan sadece biriydi.

“Benim Eşim Çok İyi Bir Kadındı, Onu Çok Seviyordum”; Bir kez daha katil zanlısı erkek, toplumsal yaşamda erkek olarak yer almanın kendisine verdiği güç ve özgüvenle yalanlara başvurarak, “ya olay günü ya da bir gün öncesi çok içtiğini, bu nedenle de eşini bıçakladığını hatırlamadığını” söyledi ve “benim eşim çok iyi bir kadındı, onu çok seviyordum. Herhangi bir geçimsizliğimiz yoktu” diye başlayıp, “20 Haziran akşamı, ben S- Bahn durağında otururken eşim yanıma geldi ve çantasından çıkarttığı bıçağı, kendi kendine rastgele saplamaya başladı. Ben de onun kendisine zarar vermesini engelleyebilmek için, bıçağı elinden almaya çalıştım” dedi.

Oysa bilindiği gibi, ilk duruşmada okunan iddianamede; “Alye’nin Almanya’ya geldiğinden beri sürekli şiddet gördüğü, ayrılmak istediği için sokak ortasında, özellikle boğaz ve kalbi gibi vücuttaki ölümcül yerlere isbet edecek şekilde bıçaklandığı, olay yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahelesinden sonra hastaneye kaldırılıp acil ameliyata alındığı, ancak tüm müdahelelere rağmen sadece iki gün hayata tutunabildiği, sonuçta çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiği” açıklanmıştı.

Tanıkların ifadeleri de zanlıyı yalanlıyor; Bu duruşmada olay yerinde bulunan dört görgü tanğının ayrı ayrı ifadeleri alındı. Görgü tanıklarının verdikleri ifadelerin hepsi, zanlının verdiği ifadeyi çürütmekteydi. Çünkü tanıklar verdikleri ifadelerde, “olay yerine önce kadının, birkaç saniye sonra da zanlının geldiğini, zanlının kadına saldırıp önce yumruklayarak dövdüğünü, sonra bıçakla saldırarak boğazına, kalbine ve karın bölgesine olmak üzere ölümcül darbeler vurduğunu, kendilerinin kadına yardımcı olmak istediklerini, ancak adamın çok saldırgan ve elinde bıçak olduğu için korktuklarını, müdahele edemediklerini, polis çağırdıklarını” belirttiler.

Ayrıca olay yerinin yakınındaki kioskta çalışan tanık, “kadını ve katil zanlısını daha önce kiosktan alış veriş yaptıkları için tanıdığını ve zanlı ile dönem dönem sohbet ettiklerini, zanlının “eşiyle arasında şiddetli geçimsizlik olduğunu” anlattığını” söyledi. 4. oturum, 14.01.2021 Perşembe günü saat 09.15 te görülecek.

• ALYE SHOJAYE YALNIZ DEĞİLDİR!

• KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK!

scroll to top