Home , Avrupa , Kadın Katliamları Patriarkal Kapitalist Sisteme Dayalıdır

Kadın Katliamları Patriarkal Kapitalist Sisteme Dayalıdır

Avusturya’da kadına yönelik şiddet ve kadın katliamları, 2020’nin hızından hiçbir şey kaybetmeden, 2021’de de devam ediyor. Ocak ayının ilk 18 gününde, Viyana’nın üç ayrı bölgesinde üç kadın katledildi, bir kadın şans eseri kurtuldu..

Katledilen Kadınlar İsyanımızdır; 05 Ocak 2021 Salı günü, polis tarafından ateşli silahla öldürülen 67 yaşındaki psikolojik rahatsızlığı olan kadın, devlet şiddetiyle katledildi. Olay yerine giden polis ekibi, güç olarak yaşlı kadınla mukayese edilemeyecek güce sahip olup, kadın bıçak çekmiş olsa da kısa sürede etkisiz hale getirebilecekken, (üstelik şok tabancasıyla etkisizleştirilmişken), ateşli silahla yakın mesafeden ateş edip öldürmenin altında yatan mantık, aslında yükselen faşizmin ayak sesleridir. Aynı zamanda kadına yönelik şiddetin kökeninde yatanın faşizm ve ırkçılık olduğunu, devlet şiddetinden beslendiğini söylerken ne kadar haklı olduğumuzun da göstergesidir.

Bu olaydan sadece onbir gün sonra; 16 Ocak Cumartesi günü, yukarı Avusturya’da bir kadın, partneri tarafından bıçaklanarak öldürüldü, 17 Ocak Pazar günü ise Viyana’da bir kadın; partnerinin cinayet teşebbüsünden son anda şans eseri kurtuldu.

18 Ocak 2021 Pazartesi günü öğleden sonra, Anger bei Weiz’de; 61 yaşındaki kadın, 64 yaşındaki eşi tarafından ateşli silahla öldürüldü. Adam eşini öldürdükten sonra kendisi de aynı silahla intihar etti.

Bunun Adı Kadın Kırımıdır, Patriyarkadır, Kapitalizmdir

20 Ocak 2021 Çarşamba günü, Viyana da saat 18:00 ‚de, bir kez daha ardı ardına yaşanan kadın katliamlarını protesto etmek için, Yeni Kadın’ın da içinde olduğu Avrupa Kadın Dayanışması, KOMintern, Viyana Antifaşist kadınlar ve daha bir çok kadın kurumu, bir miting örgütlediler. Resselpark’ta biraraya gelen kadınlar, Ocak ayı içersinde katledilen 3 kadın özgülünde, tüm katledilen kadınların anısına saygı duruşuna geçerek mitingi başlattılar. Kurumların yaptıkları konuşmalar, ortak atılan öfke dolu sloganlardan sonra kadınlar yürüyüşe geçtiler.

Miting alanında ve yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda; “Dünya çapında kadınlara ve LGBT+ bireylere uygulanan şiddet ve cinayetler birer tesadüf olmayıp, kapitalist – patriarkal sisteme dayalıdır. Bunun adı kadın katliamlarıdır, patriyarkadır! “Normal” olarak nitelendirdiğiniz “aile yapıları“ ve “güvenli“ dediğiniz evler, çoğu kadın için bir kabus alanı olup, en yakınları olan erkekler tarafından yaşam haklarının gaspedildiği yerlerdir. Bizler kadın mücadelemizi, tacize, tecavüze maruz kalan, katledilen tek bir kadının bile kalmadığı güne kadar devam ettireceğimizi, sokakları boş bırakmayacağımızı bir kez daha yineliyoruz. Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz!” dediler…

Yürüyüş boyunca atılan “Jin, Jiyan, Azadi !” sloganları ve protesto alkışları eşliğinde eylem sona erdi.

KADIN KATLİAMLARI POLİTİKTİR!

KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK!

JİN, JİYAN, AZADİ!