Anasayfa , Haberler , Kadıköy’de Silvan, Beyrut ve Paris katliamları protesto edildi

Kadıköy’de Silvan, Beyrut ve Paris katliamları protesto edildi

12231617_1677793865769440_2038646118_nİstanbul: HDP’nin çağrısıyla Kadıköy Boğa Heykeli önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Silvan, Beyrut ve Paris’te yaşanan katliamları protesto etti.

Kobane, Suruç, Ankara, Beyrut, Paris, IŞİD katliamlarını lanetliyoruz” yazılı pankart açarak bir araya gelen kitle tarafından sık sık “Diren Silvan İstanbul seninle”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “Katil devlet Kürdistan’dan defol”sloganları atıldı. Partizan ve YDG’nin de katıldığı eyleme HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı. Kitle tarafından katliamları kınamak, AKP başta olmak üzere dünya devletlerinin DAİŞ’e verdiği desteği protesto etmek için oturma eylemi gerçekleştirildi.

“Faşizme karşı omuz omuza”

Eylemde söz alan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, defalarca sıkıyönetim uygulanan Silvan’ın bu kez çok daha ağır bir devlet terörüne maruz kaldığını belirtti, Nusaybin ve Paris’i hatırlattı. Kerestecioğlu, katliamların Türkiye ile sınırlı olmadığını kaydederek, “Eğer dünyada katliamlardan katliam beğenin şeklinde yaşamak istemiyorsanız, barış isteyenler olarak birleşmeliyiz. G-20’yi oluşturan dünya liderleri nasıl bu kadar küreselse bizde mücadelemizi küreselleştirmeliyiz. Dünya için, halklar için, barış için faşizme karşı omuz omuza” dedi.

“Birleşmekten başka yolumuz yok”

Ardından Işıl Kurt, basın açıklaması yaptı. Üç ay önce Suruç’ta, bir an önce Ankara’da patlayan bombaların dün de Paris’te patladığını hatırlatan Kurt, korkuyu her yere yaymak isteyenlerin örgütlü bir gericilikle, kendisi gibi düşünmeyen herkesi düşman görerek, katlettiğini belirtti. Kurt açıklamasının devamında “Emperyalist çıkar odaklarının besleyip büyüttüğü, Saray rejimini kol kanat gerdiği IŞİD barbarlığı, bugün artık dünya halklarının korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Özgürlük, barış ve adalet tehdit altında. Birleşmekten başka yolumuz yok” şeklinde konuştu.

Eylemde faşistler provokasyon çıkarmak istedi

Eylem sürdüğü sırada bir grup faşist Türk bayrakları ile yürüyüş yaparak provokasyon çıkarmak istedi. Kitle, “Faşizme karşı omuz omuza“, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını atarak, faşistlere tepki gösterdi. Polis, faşist grubun önüne barikat kurdu ancak alandan uzaklaştırmadı. Kitlenin tepkisinin büyümesi üzerine faşist grup alandan uzaklaştırıldı. Kitle, Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüyerek eylemi sonlandırdı.