Anasayfa , Avrupa , İZ Belgesel Filmi Den Haag’da vizyona giriyor

İZ Belgesel Filmi Den Haag’da vizyona giriyor

Haber Merkezi | 05.10.2017 | İZ Belgesel Moviei Hollanda’nın Den Haag şehrinde izleyiciyle buluşuyor …

Yapımcılığını ve Yönetmenliğini Hakan Gürer’in üstlendiği İZ belgesel filmi, Türkiye’nin en karanlık yıllarına ışık tutuyor. İZ belgesel filmi 14 Ekim 2017 tarihinde Hollanda’nın The Hague kentinde Hollanda Türkiyeli İşçiler Federasyonu (hTIF) in organizasyonu ile  “Het is theater De Vaillant”  sinema salonunda gösterimi yapılacak.

Yönetmen Tarihin bu karanlık sayfalarını karıştırırken, tutuklular özgülünde bir ulusun sistematik olarak katledilmesini ve acılarını anlatmakla kalmıyor, bugünün Türkiye’sine ve ülkeyi yöneten siyasal iktidarın iktidar yürüyüşüne de değinerek Ortadoğu’da siyasal İslam’ın güçlenmesinin nedenlerine de değiniyor. İZ belgesel filmi ile Yönetmen, insanlığın hafızasına derin İZ’ler düşüyor.

12 Eylül askeri darbesi ile başlayan ve uzun yıllar sistematik bir sekilde Diyarbakır 5 Nolu hapishanesinde tutuklulara yapilan işkenceler, bu hapishaneyi Dünyanın en kötü şöhretli 10 cezaevinden birine dönüştürmüştü. Yüzlerce CESIT işkence ile onlarca tutuklu öldürülmüş, yüzlercesi ise sakat bırakılmış, bir o ise kadarı ağır psikolojik sorunlarla yaşamını sürdürmek zorunda bırakılmıştı.

Diyarbakır 5 No’lu cezaevinde yaşanan olaylar, uygulanan işkence ve cinayetler hakkında bir çok kitap yazıldı. Şairler şiirle, müzisyenler ezgileriyle, ressamlar ise kara kalem ve fırçaları ile anlatmaya çalıştılar. ‘İZ’ belgesel filmi ise, tüm bunları yaşayan ve tanıklık eden kişilerin kendileri tarafından izleyiciye aktarıyor.

Tarih:  14 Ekim Cumartesi, 2017

Seans:  18: 30-21: 00

South:  97 dakika

Adres:  Het is theater De Vaillant

Hobbemastraat 120,

2526 JS  The Hague , Hollanda