Home , Avrupa , İTİF 20. Kongresini Başarıyla Sonuçlandırdı

İTİF 20. Kongresini Başarıyla Sonuçlandırdı

ZÜRİCH | 16 – 03 – 2010 | İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) Zürich’te 20. Kongresini gerçekleştirerek, İşviçre’de göçmenlerin yaşadığı sorunları tartıştı. ATİK Genel Konseyi Başkanı Musa Demir’in divan başkanlığında gerçekleşen Kongreye 60 kişi katıldı.

20. Dönem İTİF Yönetim Kurulu ise konuya ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

14 Mart 2010 Tarihinde Zurich şehrinde, olağan 20. Kongresini gerçekleştiren federasyonumuz, içinde geçtiğimiz, Dünya konjektöründe ve özelde İsviçre’de her geçen gün emek cephesinde ağırlaşan koşullar, hakgaspları, sosyal yıkım politikaları ve bunla birlikte, dünyalaşan küresel ekonomi krizin ağır mali ve sosyal yükünü göçmen emekçilerin sırtına yükledikleri ve giderek ırkcılığın geliştiği önemli bir sürecte, kongremize İsviçre’nin  çeşitli alanlarında, 60 yakın katılımcıyla yeni döneme dair,  öneri ve eleştiriler Kongremize sunularak, siyasal perspektifimiz ışığında, 21. dönem Federasyonumuzun yönelimi belirlendi.

Saygı duruşuyla başlayan kongremiz, Yönetim kurulumuz adına bir açılış konuşması yapılarak, divan seçimine geçildi. Gelen öneriler üzerine kongre divan başkanlığını ATİK Genel Konseyi Başkanı Musa Demir yürüttü.  Kongremize sunulan gündem maddeleri onaylanması ile,  20. Kongre siyasal perspektif yazısı olan  “ İsviçre’de  Ekonomik, Siyasi Durum ve Görevlerimiz ” adlı yazı projektör gösterimi eşliğinde okunarak tartışmaya açıldı. Tartışmalar içinde, Ekonomi Krizin Göçmen emekçilere yansıması, İsviçre’de gelişen ırkcılık ve yapısal sorunlarımıza dikkat cekilerek tartışmalar yürütüldü. Özellikle somut olarak 16 madde  halinde sıraladıgımız talepler bölümüne gelen eleştiri ve öneriler dikkate alınarak bir madde değişikliğe, bir madde de ilave edilerek onaylandı. Verilen aranın ardından “Geçmişten, Gelecege 20. Yılında İTİF” Adlı Sinevizyonu ilgiyle izlenilerek, sunulan Faaliyet ve Mali raporun tartışılıp aklanmasının ardından, Denetim Kurulunun raporu okunduktan sonra, kongremize Yeni Kadın’ın gönderdiği mesaj, çoşku yarattı. Yeni dönem federasyon yönetim ve denetim kurulunun seçilmesiyle birlikte dilek ve temenniler alınarak bitirildi.

20. Kongremiz gecen yıla oranla kendi sorunlarını tartışan, aşılması gereken yönlerimizi belli oranda  tahlil eden, bir tartışma ortamıyla,  “ 20. Yılında Daha Güçlü Bir İTİF İçin, Birlikte Mücadeleye ! ” Sloganıyla Kongremiz başarıyla sonuçlandırdı.