Anasayfa , Avrupa , İsviçre`de Umuda Haykırış Albüm Tanıtım Etkinliği Gerçekleşti

İsviçre`de Umuda Haykırış Albüm Tanıtım Etkinliği Gerçekleşti

ZÜRİH|04.02.2019|ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Umuda Haykırış`ın albüm tanıtım etkinliği İsviçre`nin Zürih şehrinde 2 Şubat Cumartesi günü gerçekleşti. Tanıtım etkinliği program akışında Umuda Haykırış`a Kültür Fabrik Çocuk Korosu, Dilan Bulut ve Şenay&Savaş eserleriyle eşlik etti.

Batı Avrupa`da gelişen mücadelelerden bahsedilen açılış konuşmasının ardından etkinlik devrimci sanat ve kültür mücadelesini, egemenlere karşı bir mevzi haline getirmiş aydın, sanatçılar nezdinde 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. 

Susmayın 

Sesimiz yetişsin dağlara

Susmayın çocuklar

Albüm tanıtım konserinde ilk olarak toplumun en savunmasız üyeleri olan çocukların, günlerdir hazırlıklar yaparak çalıştıkları „Telli Telli“ isimli halk türküsünü seslendirdi. Yoğun alkış ve ilgi ile sahneden ayrılan çocukların ardından Dilan Bulut sahne aldı.

Geçtiğimiz yıllarda ATİK bileşeni YDG`nin düzenlediği Gençlik Kültür Sanat Festivalinde de birinci olan Dilan Bulut`un kendi eserlerinin yanı sıra seslendirdiği kürtçe ve türkçe eserleri beğeniyle karşılandı.

„Yeni Emek Mevzisi Kultur Fabrik`ten selam getirdim“

Dilan Bulut`un sahnesinden sonra ATİK ve Kültür Fabrik adına yapılan konuşmada son yıllarda oldukça artan faşizme ve dünya gericiliğine karşı sürdürülen mücadelenin artmasını ve Kadın&Gençlik mücadelesinin önemine değinerek 14 Haziranda İsviçre`de cinsiyet eşitsizliğine karşı gerçekleşecek greve çağrı yaparak kadın mücadele ve yaşam sloganı ile konuşmasını sonlandırdı.

Program kavgayı notalarına, seslerine katık eden uzun yıllara dayanan müzikal çalışmalardan aşina olduğumuz Şenay ve Savaş`ın sahnesi ile devam etti.

Umudu, direnci ve kavgayı bestelerinde üreten, yaşamdan aldığı mirası türkülerine, marşlarına döken, ezen ve ezilen mücadelesinde ezilen milyonların sesi, sözü ile karşı koyan yüreklerindeki partizan coşkusunu haykıran Grup Umuda Haykırış SUSMA albümünde yer alan eserlerini seslendirdi.

SUSMA albümünde seslendirdiği her eserin hikayesi ile türkülerini, marşlarını okuyan grup üyeleri İsviçre Albüm tanıtım etkinliğine destek sunan Dilan Bulut, Şenay&Savaş, Can TV emekçileri, Kültür Fabrik, ATİK bileşeni federasyonlar, YDG ve Yeni Kadın`a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Enternasyonal mücadelelerden bahsederek „Enternasyonal dayanışma“, Alplerden Munzura yaşam hikayesi için seslendirdikleri „Barbara anısına“, soykırım yaşamış bir halk için „Sarı Sirun Yar“, HES`ler ve barajlara karşı „Karadeniz İsyanda“, 2 Şubat tarihinde Dersim dağlarında ölümsüzleşenler için „Beşlere“, Göç yollarında yitirilenler için „Göçmen Kuşlar“, baskının her türlüsünü yaşayan dersim halkı için „Naca Dersimo“, devrimci sanat mücadelemizde sahnelerde her zaman yanımızda olacak Yetiş Yalnız için „Canımıza Can Katan“, tüm devrim şehitleri için „İbrahim`le Ali Haydar“ isimli eserlerini seslendirdiği program halaylarla devam etti.

Halaylar sırasında teknik bir arıza gerçekleşsede dinleyiciler mikrofonsuz halayları tek bir ağızdan haykırarak devam etti.

Halayların ardından Dilan Bulut, Kawa Urmiye, Şenay&Savaş, Çocuk korosunu sahneye davet eden Umuda Haykırış „Çav Bella“ ile sahnesini sonlandırdı.

Kültür Fabrik emekçilerinin ve İsviçre ATİK Komitesinin birlikte organize ettiği albüm tanıtım etkinliği Apero eşliğinde türkülerle, marşlarla geç saatlere kadar devam etti.