Home , Haberler , İstanbul’da 19. Feminist Gece Yürüyüşü: Kadın isyanı her yerde

İstanbul’da 19. Feminist Gece Yürüyüşü: Kadın isyanı her yerde

İstanbul: 19’uncusu düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü öncesi polis sabah saatlerinden itibaren Taksim ve İstiklal Caddesi’ni kapattı. Kadınlar ise ara yollardan Sırasleviler Caddesi’nde toplandı. Burada “Jin, Jiyan, Azadi”, “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları atıp şarkılar eşliğinde halay çeken yüzlerce kadın, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” vurgusu yaptı.

Feminist Gece Yürüyüşü’nde Şırnak’ın Silopi ilçesinde komşusundan evine dönerken kolluk kuvvetleri tarafından vurularak katledilen ve cenazesi 7 gün sokak ortasında bekletilen Taybet İnan ve tutsak bulunan kadın siyasetçilerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler yer aldı. Yeni Demokrat Kadın (YDK) ise yürüyüşe Gözümüz Özgürlükte yazılı dövizle katıldı.

Feminist isyan evde, ailede!

Burada bir süre kalan kadınlar basın açıklamasını da polis barikatının önünde okudular. Kürtçe, Türkçe ve Arapça okunulan açıklamada şunlar söylendi:

“Gücünü feminizmden, gücünü dayanışmadan, gücünü sokaklarda her şeye rağmen bir arada olmaktan alan bizler, kahkahamız, öfkemiz, isyanımız ve mücadelemizle tam 19. kez 8 Mart feminist gece yürüyüşünde buradayız! Yan yanayız, feminist dayanışmamızla güçlüyüz.

Geçtiğimiz yıl coşkumuzla, isyanımızla, dayanışmamızla yan yana durduğumuz yürüyüşümüzden birkaç gün sonra pandemi hayatlarımızı birdenbire değiştirdi. Fiziki mesafelerimiz artarken eşitsizlikler olağanca hızıyla derinleşmeye, hepimizi bambaşka yerlerden vurmaya başladı. Bizler ise umutsuzluğa kapıldıkça bu kalabalığı hatırladık. Dayanışmamızın gücü umudumuz oldu, feminist mücadelemiz ise direncimiz.

Bizler patriyarkanın evde, işte, sokakta, her alanda her fırsatta, kimi zaman açıkça kimi zaman sinsice üstümüzde egemenlik kurma gayretini biliyoruz, tanıyoruz. Feminizm bize hayır deme, kendi hayatımıza, bedenimize ve emeğimize sahip çıkma gücü veriyor, aldığımız bu güçle her alanda isyan ediyor, mücadele yürütüyoruz. Hayatlarımıza sahip çıkıyoruz.

Pandemi nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldığımızda ev işini, çocuk bakımını üstümüze yıkanlara, ailede baba, koca, sevgiliye, erkek şiddetine karşı isyan ediyoruz! Feminist isyan evde, ailede!

Feminist isyan sendikada

Kimi arzulayacağımızı, kimi seveceğimizi, nasıl sevişeceğimizi bize dayatanlara, hizaya sokup şiddet uygulamaya çalışanlara, bedenlerimizden, arzularımızdan korkanlara karşı feminist isyan yatakta!

Bizi evlerin içine, istedikleri mekanlara, belli saatlere, belli kıyafetlere sıkıştırmaya çalışanlara karşı feminist isyan gecede, sokakta!

İtiraz etmemizi, hakkımızı aramamızı engellemek için her gün nefret diliyle hedef gösterenlere, kayyumlara, sokakları bize kapatanlara, keyfi gözaltılara, çıplak aramalara, haksız tutuklamalara, ev hapislerine karşı feminist isyan meydanlarda, dayanışmada!

Pozisyonunu kullanarak bizi sömürmeye çalışanlara, krizin bedelini omzumuza yıkanlara, ancak üç kadından birinin istihdam edilmesine razı olanlara, utanmadan kadın çalışmasa da olur diyenlere karşı feminist isyan iş yerinde, ofiste, şantiyede, sendikada!

Cinsel tacizi saklayabileceklerini sananlara, unutulur diyenlere, şiddete karşı tedbir almayıp, ortak olanlara karşı feminist isyan sosyal medyada!

Feminist isyan hayatın her alanında

Toplumsal cinsiyet eğitimlerini engelleyip kadın üniversitesi açmayı planlayanlara, öğrencileri taciz edenlere, seçilmiş değil atanmış yönetimlere karşı feminist isyan akademide, kampüste, okulda!

Kariyerini kadın meslektaşlarını istismar ederek inşa edebileceklerini sananlara, sanat kılıfı altında cinsel tacizi meşrulaştıranlara, sahneyi, kamerayı kendine kalkan edip bizi susturacaklarını sananlara karşı feminist isyan sette, sanatta!

Pandemiyi bahane edip görevini yapmayarak kadınların şiddetten uzaklaşmasına engel olanlara, kadın cinayetlerini önlemeyenlere, kadınları tekrar tekrar mağdur eden yargılamalara, hayatını savunan kadınlara en ağır cezaları reva görürken şiddet uygulayan erkekleri ödüllendiren erkek adalete karşı feminist isyan karakolda, adliyede!

Erkek şiddetiyle mücadele etmek yerine kadın düşmanlarının sözüne uyarak İstanbul Sözleşmesi’ni, nafaka hakkını, eşit ve şiddetten uzak yaşama hakkımızı tartışmaya açarak ayrımcılığı ve şiddeti destekleyenlere karşı feminist isyan sözümüzün ulaştığı her yerde!

Hastanelerde canla başla emek veren kadınlara bir de şiddet ve mobbing uygulayanlara karşı feminist isyan hastanede!

Kürtaj ve doğum kontrole erişim haklarımızı kısıtlayanlara, bizi çocuk doğurmaya mecbur görenlere karşı feminist isyan kadınların kararlarında!

Feminist isyan hayatın her alanında

Cinsiyetçi ve aşağılayıcı muameleye, nefrete, homofobik ve transfobik saldırılara, toplumsal cinsiyetten korkan, “LGBT yoktur” diyenlere karşı feminist isyan her yerde!

Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz!

#FeminizmÖzgürleştirir biliyoruz;

Feminist isyan her yerde, hayatın her alanında!

Basın açıklamasının ardından kadınlar Tophane’den Karaköy’e doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş sırasında Tophane Tramvay Durağı önünde kadınların önü polislerce kurulan barikatlarla engellenmeye çalışıldı. Kadınlar slogan ve zılgıtlar ile polis barikatını aştı. Karaköy’e kadar barikatları yıka yıka yürüyüşlerine devam etti Pencerelerine çıkanlar da kadınlara destek verdi. Yürüyüş sloganlar eşliğinde Karaköy’de son buldu.

“8 Mart Taksim’de kutlanır” diyen bir grup kadın ise yürüyüşe katılmayarak Taksim’e çıkmak istedi. Taksim Eğitim Ve Araştırma Hastanesi önünde kadınların önleri polisler tarafından kalkanlar ile kesildi. Barikata karşı kol kola girerek zincir oluşturan kadınlar, attıkları slogan ve zılgıtlar ile polisi protesto etti. Bir süre bekleyen kadınlar daha sonra dağıldı. (Kaynak: Özgür Gelecek)
scroll to top