Anasayfa , Avrupa , İsveç’te Grev Hakkı Sınırlandırılmak İsteniyor

İsveç’te Grev Hakkı Sınırlandırılmak İsteniyor

İSVEÇ|17.01.2018| İsveç’te Sosyaldemokrat Parti iktidarında görevini sürdüren işgücünden sorumlu bakanı Ylva Johannson, tersane işçilerinin süren grevinin sonuçlanamaması üzerine grev yasasının düzenlenmesi gerektiği ve grev hakkının sınırlandırılması gerektiğini açıkladı. Bunun için de 31 mayısa kadar sürecek olan bir soruşturmanın başlatıldığını da sözlerine ekledi.

Ocak ayının ilk haftasında yapılan bu açıklamanın sebep olduğu grev, Göteborg’ta tersaneyi işleten APM Terminals şirketinin, tersane işçilerinin bağlı olduğu Limanişçileri Birliği ile toplu sözleşme imzalamamasıydı. APM Terminals, LO’ya bağlı Transportişçileri Birliği ile toplu sözleşme imzaladığını ve bu nedenle Limanişçileri Birliği ile yeni bir toplu sözleşme anlaşmasına gerek kalmadığını dile getirirken, Limanişçileri Birliği sözcüleri tersane işçilerinin çoğunlukla kendilerine bağlı olduğunu ve yapılacak olan bir anlaşmanın başta kendileriyle yapılması gerektiğini ifade ederek anlaşmaya yanaşmayan şirkete karşı 24 ocak 2017 tarihinde grev kararı aldı. Saat 12:00’de başlayan grev 8 saat sürmesine rağmen APM Terminals lockout kararı aldı ve işçilerin 8 saatlik grevine karşılık 371 saat lockout uygulandı. Çelişkinin artmasıyla birlikte tersane işçileri grevlerini sürdürme kararı alarak direnişe geçtiler. Yargı işvereni haklı bularak 18 sendika yöneticisi hakkında yasadışı grevde bulunmak ve yönetmek ”suç”lamasıyla dava açtı.

Ne var ki Sosyaldemokrat Parti liderlerinden olan ve aynı zamanda bakanlık da yapan Ylva Johannsson, kendisinin açmış olduğu ve 31 mayısta sonlanacak olan soruşturmanın kararını bekleyemeyerek grev hakkı yasasının sınırlandırılması gerektiği ve büyük ihtimalle sınırlandırılacağını açıkladı. Soruşturmayı başlattıkları ilk günden itibaren İF Metall tarafından desteklenen sosyaldemokrat iktidar, 100 yıllık beraberliğe sahip olduğu ve içinde yüzbinlerce işçinin bulunduğu LO sendikasının da desteğini alarak çalışmalarını sürdürmektedir. Kapitalistlerin hükümete uyguladığı baskı adım adım sonucuna ulaşırken, sarı sendikacılık da kendine düşen payı fazlasıyla almaktadır.

 

Elbette burjuvazinin oyunlarına ve baskılarına karşı, Göteborg’ta 70’lerde ve 90’larda direnen tersane işçileri bugün de özüne sağdık kalarak direnişlerine devam etmekte kararlıdır. Grev hakkının İsveç’te elde edilmesi sancılı bir sürecin sonucudur ve asla geri adım atılmayacaktır. Bu nedenle grevde bulunan tersane işçileriyle dayanışmayı büyütmek ve direnişi kazanımla sonuçlandırmak adım adım geri alınmak istenen haklarımızı korumanın ve mücadeleyi ileriye taşımanın yoludur.