Anasayfa , EMEĞİN GÜNDEMİ , İstanbul’dan Renault işçilerine destek eylemi

İstanbul’dan Renault işçilerine destek eylemi

umraniyede_renault_iscileri_icin_eylem

İstanbul:  DİSK yönetimi, işten atılan Renault işçilerine destek için Ümraniye Renault Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Direnişte olan SCA Yıldız Ülker işçileri de basın açıklamasına katıldı.

Balkan Caddesi üzerinden Renault Müdürlüğü’ne yürüyen kitle, “Direnen Renault işçileri yalnız değildir”, “SCA Yıldız Grevi 72. Gününde”, “SCA Yıldız Ülker işçileri metal İşçileriyle omuz omuza yaşasın işlerin birliği” yazılı pankartlar taşıdı. Eylemde sık sık “Atılan işçiler işe geri alınsın”, “Genel grev, genel direniş”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

“Bu saldırılar tüm işçi sınıfına yapılmıştır”

Eylemde kitle adına basın açıklamasını DİSK Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu “Mayıs 2015’teki ‘Metal Fırtınası’nın ardından, yıllardır işçiyi patronlara satan sarı sendika Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş sendikamıza üye olan işçilere yönelik saldırılar özellikle son bir haftadır şiddetlenmiştir” dedi.

Renault yönetiminin, Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olan işçileri işten attığını hatırlatarak “İşçiler işten atılan arkadaşlarına sahip çıktıkları için polis saldırısı uğramışlardır. Anayasal hakları olan sendika haklarına sahip çıkan işçilerin ailelerinin de polisin şiddetine uğraması, iktidarın hangi sınıfın yanında olduğu bir kez daha göstermiştir” dedi.

Çerkezoğlu açıklamasını “Bu saldırılar sadece Renault işçilerine değil, sendikal haklara, DİSK’e Türkiye işçi sınıfına yapılmış saldırılardır. Atılan işçiler geri alınsın, Renault işçileri yalnız değildir” sözleriyle sonlandırdı.