Anasayfa , Haberler , İstanbul’da barajlar yıkıldı

İstanbul’da barajlar yıkıldı

IMG_17457 Haziran seçimlerine hız katan HDP İstanbul mitingini tamamladı. Milyonların katıldığı mitingte kitle hep bir ağızdan “Erdoğan seni başkan yaptırmayacağız” sloganlarını haykırdı. İstanbul bölge adaylarının katılımı  ile başlayan mitingte, Aynur Doğan vb sanatçılarda ezgileri ile katılarak çeşitli inanç ve milliyetlerden Türkiye halkının ezgilerini kitleyle buluşturdu.

AKP tarafından çeşitli bahanelerle iptal edilen mitinge olan ilgi görülmeye değerken bu ilgi sahneye çıkan ve konuşma yapan adaylar tarafından barajı yıkmanın teminatı olarak yorumlandı. Seçim tavrını HDP’den yana alan Partizan da alanda yerini aldı. Birçok demokratik kitle örgütünün katıldığı mitingte 7 Haziran’dan sonra halayların demokrasi ve özgürlükler için çekileceği sözü verildi.

Milletvekili adaylarından Celalettin Doğan, Turgut Öker, Hüda Kaya gibi isimlerinde konuşma yaptığı mitingte barajın şimdiden yıkıldığı ifade edildi.

Milletvekiliadaylarının yaptığı kısa konuşma ve selamlamalardan sonra konuşmak için sahne alan HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş, kitleye seslenerek “Saraylarının camları titriyor. Sizin yürüyüşünüzle titriyor. Bugün saraylarının camları titriyor. Kandilli Rasathanesi bugün yanlış deprem alarmı verdi. Kazlıçeşme inletiyor Kazlıçeşme” dedi yapılan çalışmaları ve seçimler sürecinde ortaya çıkan enerjiye deyinen Demirtaş “Seçim sadece HDP’nin barajı aşıp aşmaması meselesi değildir. Türkiye’de hep birlikte bir birbirimizden korkmadan devletten korkmadan kendi ülkemizde barışın yaratılacağı bir seçimdir” dedi.

HDP’nin çoğulcu bir demokrasiyi görünür hale getirdiğini ifade eden Demirtaş, tüm renklerin Kazlıçeşme’de buluştuğunu söyleyerek, “Bütün Türkiye Kazlıçeşme gibi olsun, tüm Türkiye’de bayram olsun istiyoruz. Öylesine çirkin bir politikayla Türkiye’yi kutuplaştırdılar ki birbirimize selam vermemizi istemediler. Ama biz varız. Biz bütün renkleri görünür kılacağız dedik. Birbirimizin yaşam tarzına sahip çıkarak, çoğulcu demokrasiyi inşa edeceğiz” dedi. Türkiye’nin bir yaralılar ülkesi olduğuna değinen Demirtaş  “Bizler yaralılar ülkesiyiz. Biz bu yaralarımıza ilaç için devletten yardım beklemiyoruz. O nedenle birbirimizin yaralarını dokunalım ve yaralarına merhem olmak istedik ve HDP işte o merhemin adıdır” dedi ve kitleyi bu “merhem”i sahiplenmeye çağırdı.

“8 Haziran’a barışın güneşini bu ülkenin kara bulut semalarında inşa ederek başlayacağız” diyen Demirtaş, konuşmasında ayrca şu ifadelere yer verdi. “ Barışı ve zaferimizi En çok da acı çekmiş anneler barışı hak ediyor. HDP’nin başarısı demek barışın başarısı demektir. Çözüm sürecinin garantisi de HDP’nin başarısıyla kalıcı hale gelecek. 7 Haziran akşamı barış seven herkese zaferi armağan edeceğiz. İstanbul ‘Ben varım’ demişse, ayağa kalkmışsa yıkılmıştır o barajlar”

CGRaez6WQAANVTr
“HDP’nin varlığı parlamentoda güllerin açması demektir
HDP’nin parlamentoya girmesinin aynı zamanda Ortadoğu’da da barışın garantisi anlamına geldiğini dile getiren Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti: “IŞİD barbarlığının tüm insanlığı tehdit ettiği bir dönemde bizler parlamentoda olursak o parlamento artık savaş kararı alamayacak. Biz artık ülkeyi yönetebilecek duruma geldik. Arkamızda büyük bir halk desteğiyle yönetmeye hazırız. Bizler, barajı tarumar ederek diğer partilerin de önünü açacağız. Sizler HDP’de buluştukça Türkiye’nin bütün halkları o parlamentoda olacak. Bu parlamento artık renkli, bir çiçek bahçesi olacak. HDP’nin varlığı parlamentoda güllerin açması demektir”…. HDP’nin bir kadın partisi olduğunu ve bu kapsamda ele alınması gerektiğini belirten Demirtaş HDP’yi diğer partilerden ayıran bu tablonun örgütlenmesi ve daha ileriye taşınması gerektiğini vurguladı. Demirtaş bu konuya şu sözlerle değindi: “ “Kadınların parlamentoda sesi gür çıksın istiyorsanız onun tek adresi HDP’dir. HDP’nin kadınları ülkeyi yönetecek. Kadınlar toplumun yarısıdır ve bu yarı partimize özünü vermektedir.”
Yurtdışındaki seçmenlere çağrı yapan Demirtaş “Henüz kullanmadığınız bir oy Türkiye’nin kaderini değiştirecek. Gidin oyunuzu HDP’ye verin” dedi. Seçimlere son 1 hafta kala HDP’lilerin seferberlik ruhuyla çalışması gerektiğini dile getiren Demirtaş, “Saraylarının camları titriyor. Sizin yürüyüşünüzle titriyor. Bugün Kandilli yanlış deprem alarmı vermiş deprem oluyor diye. Kazlıçeşme inletiyor Kazlıçeşme” diyerek aynı zamanda seçmenlere sandıkları koruma çağrısı yaptı. Demirtaş konuşmasını “Yürüdük direndik, düşmedik, boyun eğmedik. Direndik bugünlere geldik. Yine direnerek devam edeceğiz. Bu milyonluk mitingle artık barajlar yıkılmıştır” açıklamanın ardından kitle Hakan Vreskala’nin parçaları ile coşkulu halaylara tutuşarak mitingi sonlandırdı.