Anasayfa , Haberler , İstanbul’da 8 Mart | Polisin LGBTİ+ düşmanlığı! (Foto-Galeri)

İstanbul’da 8 Mart | Polisin LGBTİ+ düşmanlığı! (Foto-Galeri)

Haber Merkezi|06.03.2021| Mart’ta Kadıköy’de toplanan yüzlerce kadın erkek-devlet şiddetini teşhir ederken polis eylem bitiminde trans aktivistlere saldırdı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İstanbul Kadıköy’de toplanan yüzlerce kadın yoğun polid ablukasına karşın erkek-devlet şiddetini teşhir etti. Eylem öncesi polis Kadıköy’deki tüm sokakları abluka altına alarak kadınların alana yürüyüş yaparak gelmesini engellemeye çalıştı. Buna rağmen kadınlar Kadıköy’ün farklı noktalarından alana yürüyüş yaparak, sloganlarla geldiler. Kadınların direnişi ise polise geri adım attırdı. Kadınların alana girmesinin ardından, alana kortej olarak gelen HDK LGBTİ+ aktivistlerine ise polis saldırdı. Polis aktivistlerin alana girmesini engellemeye çalışırken kadınlar saldırının olduğu alana gelerek barikatı aştılar.

Basın açıklaması

Alanda 8 Mart Kadın Platformu adına Kürtçe, Türkçe ve Arapça ortak açıklama okundu. Kürtçe açıklamayı Şenay Kumuz, Türkçe açıklamayı Nazlı Andan, Arapçayı ise Cemile Baklacı okudu.

“Yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi bizler yöneteceğiz”

Pandemi sürecinde evlere kapatılmayı, isyanlarını dile getirmeyi, dayanışmayı bir kenara bırakmadığı ifade eden Nazlı Andan, “Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Güney Asya’dan Ortadoğu’ya dünyanın dört bir yanında kadınlar olarak isyanımız pandemiye rağmen devam ediyor. Bugün Boğaziçi’nde “atanmış değil seçilmiş” diyerek kayyımlara karşı üniversitelerimizi savunan kadınlarız! Yıllardır kayyımların kadın kazanımlarına karşı erkek-devlet şiddeti icraatlerini yürütmesine karşı kentlerimizi savunan kadınlarız! Özgürlüğümüz için bir aradayız, özgürlüğümüzü kazanacağız. Yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi bizler yöneteceğiz” dedi.

“Hayatımız bizimdir”

Pandeminin derinleştirdiği ekonomik krizinin yükünün omuzlarına yıkıldığını aktaran Andan, “Gebze’de Migros’un emek sömürüsü ve tacizlerine karşı ‘emeğimiz bizimdir’ diyen, Avcılar’da SML direnişinden kadınlarız! Sinbo direnişimizle sendikalaşma hakkımızı savunuyoruz, Kod-29’a, ahlak safsatasıyla işten atılmalara, ücretsiz izine karşı direnen kadınlarız! İnsanca yaşayacak ücret talep ettiği için düşmanlaştırılan, grev hakkı gaspedilen belediye işçisi kadınlarız! Evden çalışma adı altında sınırsız ve ücretsiz mesaiye karşı “hayatımız bizimdir” diyen kadınlarız, pandemide çalıştığımız evlere hapsedilen, bazımız aylarca işsiz bırakılan ev işçisi kadınlarız; İstanbul’un her yerinde emeği, iş güvencesi ve hakları için mücadele eden kadınlarız” ifadeleri kullanıldı.

Basın metninde son olarak şunlar ifade edildi:

“Yıllardır 8 Martlarda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek-devlet şiddetine, LGBTİ+fobiye, ırkçılığa, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduruyoruz. Bu sene de hayatlarımızı kuşatan faşizme, patriyarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, kapitalizme, emek sömürüsüne ve saray rejimine karşı; isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü kazanmak ve hayatlarımızı savunmak için 8 Mart’ta ve her günde bir aradayız, alanları, sokakları doldurmaya devam edeceğiz.”

Gözaltı ve darp

Buluşma sonrası alandan çıkan ve taksiye binmek isteyen çok sayıda LGBTİ+ aktivistleri, polis tarafından araçlardan işkence indirilmesinin ardından gözaltına alındı. Çevrede bulunan ve duruma tepki gösteren kadınlara da saldıran polis, trans kadın aktivistler Yıldız İdil Şen, Güneş Çetin, Hejar, Agrin ile Dev-Lis üyeleri Eren Kaya ve Sedef Özer’i gözaltına aldı

Polis trans kadınlara böyle saldırdı:

https://twitter.com/ozgur__gelecek/status/1368223007911600128?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1368223007911600128%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.ozgurgelecek.net%2Fistanbulda-8-mart-polisin-lgbti-dusmanligi-foto-galeri%2F

Kaynak: www.ozgurgelecek.net