Home , Haberler , İSTANBUL VALİLİĞİ ONUR YÜRÜYÜŞÜNÜ YASAKLADI

İSTANBUL VALİLİĞİ ONUR YÜRÜYÜŞÜNÜ YASAKLADI

İSTANBUL |24.06.2017| İstanbul Valiliği, LGBTİ ve ona destek veren sivil toplum kuruluşu ve aydınların 25. İstanbul Onur Haftası etkinlikleri kapsamında 25 Haziran’da İstanbul-Taksim’de düzenleyeceği Onur Yürüyüşü’nü yasakladı.

İstanbul Valiliği, LGBTİ aktivistlerin 25. İstanbul Onur Haftası etkinlikleri kapsamında 25 Haziran’da İstiklal Caddesi’nde düzenlemek istediği Onur Yürüyüşü ile ilgili bir açıklama yaparak yürüyüşün valilikçe yasaklandığını belirttiler. İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğünün LGBTİ’lerin varlığını kısıtlamaya yönelik her türlü tutumu takındığı bugünlerde, yasaklamaya neden olarak „Toplumun farklı kesimlerinden tepkiler olduğu“ için Onur Yürüyüşünü yasakladıklarını söylemeleri de, tepkili olduğu söylenen kesimin kimler olduğunu ortaya koymaya yetiyor aslında.

Kısa bir süre önce Onur Yürüyüşü’ne ilişkin “Devlet eğer müsaade ederse biz müsaade etmeyeceğiz, biz yürütmeyeceğiz” ifadesini kullanan Alperen Ocakları başkanı Kürşat Mican’a tepki gösterdi. Bu ifadelerin suç olduğunu vurgulayan aktivistler, geçtiğimiz senelerde de Onur Yürüyüşü’ne ilişkin tehditvari söylemlerde bulunan Mican hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Valilik açıklamasında yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti.
Valilik açıklamasında;
„Bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada LGBTİ üyeleri tarafından 25 Haziran 2017 Pazar günü saat 17.00’da İlimiz Beyoğlu İlçesi Taksim Meydanı’nda “Onur Yürüyüşü” adı altında bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır.
Söz konusu yürüyüş için çağrı yapılan Taksim Meydanı ve çevresi Valiliğimizce ilan edilen toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları arasında bulunmamaktadır. Ayrıca Valiliğimize 2911 sayılı kanun hükümleri uyarınca usulüne uygun bir başvuru yapılmamıştır. Bu arada yine sosyal medya platformlarında bu çağrıya karşı toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği görülmektedir.
Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda, düzenlenmek istenen yürüyüşün başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan gün ve öncesi ve sonrasında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesine izin verilmeyecektir. Kıymetli İstanbullu hemşehrilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemeleri, Güvenlik güçlerinin bu hususta yapacağı çağrı ve uyarılara riayet ederek yardımcı olmaları önem arz etmektedir“ dedi.

LGBTİ 25 Haziran tarihine kadar tüm yasal sürecin zorlanacağını fakat ne olursa olsun valiliğin yasak kararına rağmen yürüyüşü gerçekleştireceklerini açıkladı.