Home , Haberler , İstanbul Büyük Mitinge Hazırlanıyor: #TeslimOlmayacağız

İstanbul Büyük Mitinge Hazırlanıyor: #TeslimOlmayacağız

screenshot-2

Emek ve demokrasi güçleri, OHAL’e, KHK’lere, ‘tek adam’ rejimi dayatmasına karşı 20 Kasım’da İstanbul Kartal’da #TeslimOlmayacağız şiarıyla bir miting düzenleyecek.

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ve KHK’lerin muhalefeti bastırmak için kullanıldığına işaret eden emek ve demokrasi güçleri, 20 Kasım’da İstanbul Kartal’da “Demokratik siyaset engellenemez, OHAL kaldırılsın, KHK’ler durdurulsun, tek adam diktatörlüğüne geçit vermeyeceğiz. Başkanlığa hayır ” talepleriyle, geniş katılımlı bir miting düzenleyecek.

“Teslim olmayacağız” şiarıyla yapılacak miting için Makine Mühendisleri Odası’nda bir araya gelen kurumlar adına ortak açıklamayı Sosyalist Emekçiler Partisi’nden Demet Koca yaptı. Koca, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Cemaat’e yönelik yapılan operasyonların, tüm muhalefete yöneldiğini hatırlatarak, bunun bir cadı avına dönüştüğünü vurguladı. Koca, ‘tek adam’ rejiminin inşasına karşı olduklarını belirterek, tüm kesimleri İstanbul mitingine davet etti.

Koca, “Önce muhalif basın yayın ve gazetelere yönelik kapatma kararları gerçekleştirildi. Ardından, Cumhuriyet gazetesi yöneticilerinin, yazarlarının ve DBP’li Belediye Eş Başkanlarıyla, HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasından sonra artık başka bir aşamaya geçilmiştir” dedi. 370 derneğin kapatıldığını hatırlatan Koca, bunun bir cadı avına dönüştüğünü dile getirdi. AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mezhepçi bir politika yürüttüğü söyleyen Koca, buna karşı laikliğe ve özgürlüğe sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti.

Mitinge çağrı yapan kurumlar arasında, HDP, ESP, SKM, Haziran hareketi, EMEP,  AKA-DER ve Kaldıraç, EHP, SYKP bulunuyor.

Ortak açıklamanın ardından konuşma yapan kurum temsilcileri topyekün saldırılara karşı topyekün direniş çağrısı yaparak mitinge katılımın büyük olması için bütün güçleri ile seferber olacaklarını belirttiler.

copy-of-copy-of-derlediklerimiz-2-2

scroll to top