Anasayfa , EMEĞİN GÜNDEMİ , İşçiler yeraltındaki direnişini sürdürüyor

İşçiler yeraltındaki direnişini sürdürüyor

madenciler grevdeAKP tarafından Kayyum atanan Zonguldak’a bağlı Kilimli ilçesinde işçiler ücretlerini alamadıkları için başlattıkları direnişlerini sürdürüyor.

Kilimli’e bağlı Gelik ilçesinde dört aydır ücretlerini alamadıkları için iş bırakan maden işçilerin direnişi sürüyor.

Deka Madencilik şirketine bağlı Balçın Madencilikte çalışan 120 işçi Ocak ayından bu yana iş bırakma eylemlerini devam ediyor. 4 Nisan’da iş bırakan madenciler 5 gün önce ise açlık grevine başlamıştı, işçilerden 10’u rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Yer altında 70 işçi ise açlık grevlerine devam ediyor.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen “FETÖ/PDY” adı altında yapılan soruşturmadan sonra maden şirketine kayyum atanmış, ücretlerini alamayan işçilerin durumu daha fazla çıkmaza sokulmuştu. İşçiler ücretlerini alabilmek için çeşitli yürüyüş ve eylemler düzenleseler de sonuç alamamıştı.

Haklarını alamayan işçiler geçtiğimiz çarşamba günü gece yarısı kömür ocağına girerek eylem ve açlık grevi başlatmıştı. 85 maden işçisinden 10’u rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Açlık grevindeki mücadele bugün, altıncı gününe girdi.

Açlık grevi nedeniyle son olarak beş işçi daha rahatsızlandı. Madenciler ocaktan çıkarılarak hastanede tedavi altına alındı. İşçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilirken, 70 işçinin yerin altındaki eylemi sürüyor.

Dün ilçede diğer sektörlerden işçiler ve aileler de bir yürüyüş düzenleyerek direnişe dışarıdan destek oldu.

“Stoktaki kömür satılacak”

grevde zonguldakÖte yandan maden şirketine atanan kayyum heyeti dün sabah saatlerinde emniyet müdürlüğüne giderek soruşturma hakkında bilgi aldığı iddia ederek satışa hazır tespit edilen 5 bin ton kömürün satılarak işçilerin maaşlarını ödemeyi planladıklarını ileri sürdü.