Home , Avrupa , Irkçıların Köln‘deki yılbaşı eylemine yasak

Irkçıların Köln‘deki yılbaşı eylemine yasak

KÖLN |27.12.2016| Neonazilerin yasal partilerinden olan Almanya Milliyetçi Partisi (NPD), geçtiğimiz yüzlerce göçmen tarafından kadınlara saldırıların yaşandığı Köln kentinde yılbaşı gecesinde eylem düzenleme kararı almıştı. Gece 22 ile 04 saatleri arasında Domplatte’da yapılması planlanan ve olayların çıkmasından endişe edilen eyleme polis tarafından ‘güvenlik tehlikesi’ nedeniyle izin verilmedi.

Irkçıların düzenlemek istediği bu eylem nedeniyle ‘Köln gegen Rechts’ adlı ırkçılık karşıtı grup tarafından NPD’ye sert bir mesaj yayınlanmış ve yılbaşı gecesinin siyasi amaçlarla kullanılmak istenmesi eleştirilmişti.

Köln kentinde geçtiğimiz yılbaşı yaşanan olaylar nedeniyle bu yıl güvenlik önlemleri olağanüstü düzeye çıkarılıyor. Geçtiğimiz yıl akşam saatlerinden itibaren polisin ‘yetersiz kalmasını da’ fırsat bilen bazı gençler çevredekilere saldırmış ve yüzlerce kadına yönelik taciz vakası da yaşanmıştı.

Olay Almanya’da ciddi tartışmalara yol açmış ve mülteci karşıtlarının temel argümanlarından biri haline gelmişti. Son olarak Federal Meclis için hazırlanan bir raporda, Köln polisinin erken müdahale etmemesinin olayların çığırından çıkmasına yol açtığı tespiti yapılmıştı. (Kaynak:ANF)

scroll to top