Anasayfa , Avrupa , İnsanlık dışı toplama kamplarına hayır!

İnsanlık dışı toplama kamplarına hayır!

ZH eylem 1ZÜRİH|13-01-2014| İsviçre devleti tarafından ilticacılara yönelik yapılan ve toplama hapishane statüsünde olan kamplara karşı 11 Ocak 2014 tarihinde  anti-faşist gruplar  tarafından Zürih şehrinde  bir eylem gerçekleştirildi.

„Plattform gegen rassistische Repression“  Zürich tarafından gerçekleştirilen eyleme İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) olarak  katılım sağladık.

Saat 14.00`de Helvetiaplatz`da başlayan yürüyüş yaklaşık 3 saat sürdü. Zürih‘de bulunan hapishane, polis merkezi vb. yerlerin önünde acılan kampları kınayan çeşitli açıklamalar yapıldı. Polisin olağan üstü önlemler alarak saldırıya hazır beklediği eylemde “Kein Mensch ist illegal“, “Hoch die internationale Solidarität“ gibi sloganlar atıldı.

Zürih-Altstetten Juchhof-Areal`da acılan kamp (Lager) 300 kişilik olup, buraya konan ilticacilara günlük 3 Frank verilmekte ve telefon dahil hiçbir hakları bulunmamaktadır.

22 kişilik oluşturulan odalarda yaşamak zorunda kalan insanlar, içeri giriş ve çıkışlarda sürekli aramalar yapılmakta ve akşam saat 20.00 ile sabah 07.00 arası dışarı çıkışlar yasaklanmaktadır

Kampın etrafının dikenli tellerle çevrilmesi ve diger tüm uygulama biçimine bakıldığında  nazi dönemin toplama kamplarını anımsatmaktadır.  Zira güvenlik kuvvetlerinin kampta bulunanlara yönelik şiddet uyguladıkları ve birçok keyfi muamele yaptıkları bilinmektedir.