Home , Avrupa , İbrahim Kaypakkaya İsveç’de anıldı

İbrahim Kaypakkaya İsveç’de anıldı

İsveç|28.05.2017|İbrahim Kaypakkaya İsveç’de anıldı.

21 Mayıs tarihinde pazar günü Partizanlar ve dostlarının katılımıyla katledilişinin 44. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya anması gerçekleştirildi.

İsveç’in Göteborg şehrinde kurumsal olarak ilk defa gerçekleştirilen Kaypakkaya anması olması nedeniyle büyük bir heyecan yarattı. Kaypakkaya’nın ardılları olarak onun düşüncelerinin her yerde varlığını koruması ve yaşatılıyor olması nedeniyle oldukça önemli.
Anma etkinliğinde ilk olarak İbrahim Kaypakkaya üzerine kısa bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada, günümüzde İbrahim Kaypakkaya’nın düşüncesinin yok olmuş bir mücadelenin mirası olmadığını, tam tersine yaşayan ve hak alma mücadelesinde kesintisiz olarak sürdürüldüğünü, bugün bu mücadelenin şehit düşen 12 gerillada somutlaştığı aktarıldı. TC devletinin faşist katliamcı politikası ve sınıfsal dayanağı anlatıldı. Konuşma, Mayıs ayında şehit düşen başta Armenak Bakırcıyan, Murat Tekgöz ve Haydar Arğal, üç fidan, 10 HPG gerillası, 4 BÖG gerillası ve DKP kurucu önderi ve BÖG komutanı Ulaş Bayraktaroğlu’nun anlatılması ile son buldu.
Konuşmanın ardından duygu ve düşünceler aktarıldı. Gerillaların cenazeleriyle ilgili bilgiler verildi. Daha sonra ise İbrahim Kaypakkaya ve onikiler için yayınlanmış bildiri okunarak anma sonlandırılmıştır.