Home , Haberler , HDP 115 çocuğun hamile olduğu bilgisinin saklanmasını Meclis’e taşıdı

HDP 115 çocuğun hamile olduğu bilgisinin saklanmasını Meclis’e taşıdı

İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2017 yılında 5 ay içinde yaşları 18’in altında 115 çocuğun hamile olduğu haberinin 17 Ocak tarihinde basına yansıması üzerine savcılık ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından açıklama yayınmıştı.

3 Ekim 2017 tarihinde savcılığa intikal eden olayın üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hastanede sadece iki görevli personel hakkında soruşturma yürütülmekte.

HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Dilan Dirayet Taşdemir ve Sibel Yiğitalp 115 çocuğun hamile olduğu bilgisinin saklanmasını Meclis’e taşıdı: “Gizleyerek bu suça ortak olundu” dedi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, konunun araştırılması için Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Beştaş, şu ifadeleri kullandı:

„Türkiye’de son yıllarda giderek artan çocuk istismarının ne denli ciddi boyutlara ulaşmış olduğu başlı başına bu olay nezdinde de kendini göstermektedir. Çocuk kaçırma olaylarının arttığı, okullarda öğretmenleri tarafından cinsel istismara maruz kalan çocukların olduğu, yurtlarda kalan çocukların toplu bir şekilde istismar edildiği vakalarla birlikte değerlendirildiğinde durumun vahameti ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca Suriyeli çocuk sayısının da bir hayli fazla olduğu dikkate alındığında onların çok daha korumasız bir yerde durdukları açıktır.

Diğer taraftan şu an bildiğimiz bir hastanenin bu olayı gizlemiş olduğu başka hastanelerde de bu tür olayların yaşandığı kuşkusunu artırmaktadır. Çocuk Hakları bağlamında değerlendirildiğinde bu çok ağır bir suçtur. Yaşanan bu ağır suça ortak olmamak adına Meclis sorumluluk almalı ve Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan bu olayla birlikte çocuk istismarına ilişkin bir çalışma yapmalıdır.

Son yıllarda meydana gelen cinsel istismar olaylarının derinlemesine incelenmemesi, sorumluların cezasız bırakılarak korunması çocuklara ne denli büyük bir travma yaşatıldığını göstermektedir. Bu nedenle acilen bir komisyon kurulmalı ve bu soruna çare üretilmelidir. İzah ettiğim nedenlerle Anayasanın 98 inci, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılması elzemdir.“

Ne Olmuştu?

„Türkiye, İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 aylık süreçte gelen, yaşları 18’in altında 39’u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğunun saptandığını 17 Ocak tarihinde öğrenmişti.

Kayıtlara göre, hamile oldukları tespit edilen çocukların 77’sı 15 yaşın üstünde. 38 çocuğun ise 15 yasından önce hamile kaldıkları anlaşıldı. Yasal zorunluluğa rağmen bu kayıtların polise bildirilmediği, savcılığın talebiyle sorumlu başhekim yardımcısı Dr. A. A. ve Sosyal Hizmet Uzmanı N.D. için soruşturma izni istendiği, valiliğin ise 4 Aralık 2017 tarihli yazısıyla iki görevli hakkında bu izni vermediği öne sürüldü.