Anasayfa , Haberler , Hasta tutsak Abdullah Kalay ölüme terk ediliyor

Hasta tutsak Abdullah Kalay ölüme terk ediliyor

abdullah-kalay-mansetTÜRKİYE | 15 – 02 – 2014 | Kocaeli 2 No’ lu F Tipi Hapishanesi’ nde bulunan hasta tutsak Abdullah Kalay, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı heyet raporuna rağmen serbest bırakılmıyor.

Abdullah’ ın tahliye talebini ilk muayenesinde reddeden Adli Tıp Kurulu, gerekçe olarak Üniversite heyet raporunu sunmuştu. Sağlık koşullarının daha da kötüleşmesi sebebiyle Kalay, tekrar Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Bölümü heyetine göründü. 30 Aralık 2013 tarihinde verilen heyet raporunda yer alan “Cezaevinde kalmasının hayati tehlike oluşturabileceği, cezasının infazının resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde devam edilse dahi hayati tehlike oluşturabileceği, hastalığın kronik bir rahatsızlık olduğu, hayat boyu devam edeceği göz önünde bulundurulduğunda cezanın ertelenmesinin gerekeceği, bir yıl sonra tıbbi durumunun tekrar değerlendirilmesinin uygun olacağı” kararıyla hastalığının ağır olduğu belgelenmişti.

Bu belgeye istinaden Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Adli Tıp Kurulu’ na tekrar sevk edildi. Adli Tıp Kurulu tarafından 24 Ocak 2014 tarihinde verilen raporda ise Kalay’ın % 30 oranında çalışan kalbine, günde kullandığı 10 çeşit ilaca ve Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı heyet raporuna rağmen “ağır hastalık, sakatlık ve kocama hali değerlendirilmediği” mütalaa edildi.

Abdullah Kalay, TKP/ML davasından 13 Haziran 2000 yılında 32.5 yıl hüküm giymişti. Kalay, 13 Nisan 2012 tarihinde Kandıra 2 Nolu F Tipi hapishanesinde kalp krizi geçirmesine rağmen saatlerce hastaneye götürülmemişti.

‘Abdullah ölüme terk ediliyor’

Kalay ailesi Abdullah’ın durumuna dair bir açıklama yaptı. “Abdullah’ ın sağlığının hapishane koşullarında düzelmesi mümkün değildir” diyen aile, hastalığının ağır ve artık tedavi edilemez olduğunu, Abdullah’ın ölüme terk edildiğini dile getirdi:

1996 ve 2000 Ölüm Orucundan dolayı Wernike- Korsakoff, %27 oranında duyma kaybı, kulaklarda çınlama, romatizma, reflü, hemoroid, sürekli baş ağrısı, alerjik astım, boyunda düzleşme, bağırsaklarında ağrı ve sık sık ishal, baş dönmesi, sırt ve göğüs ağrıları, kollarda ve bacaklarında uyuşma, kalp yetmezliği sorunu yaşıyor. %30 oranında çalışan kalbi, geçireceği yeni bir kalp krizini(yüksek ihtimalle bekleniyor)kaldıramaz.

2300’ den fazla hasta tutsak hapishane koşullarında hayatını kaybetti. Bugün öyle bir ivme yakalandı ki; haftada 5 tutsak ölüm makinelerinden çıkıyor. Bu ülkede tutsaklar, hasta kategorisinden ölerek çıkıyorlar. İnsanların en temel hakkı yaşamak; fakat dışarıda ölüm hakkı bile tanınmıyor. Gözümüzün önünde yaşananlar katliam değil de nedir? Katliamlara tanık olarak utancımız her geçen gün artıyor. Fakat sessiz kalmak ise ortak olmak kadar büyük bir insanlık suçunu taşıyor. Tekrar söylüyoruz ve gücümüz yetene kadar da söyleyeceğiz. Bu kara lekeye son verilmelidir. Abdullah Kalay ve hasta tutsaklar bir an önce serbest bırakılmalıdır!

Abdullah Kalay’ ın Ailesi 

Sendika.Org