Anasayfa , Avrupa , Hannover’de Irkçı AfD Protestosu

Hannover’de Irkçı AfD Protestosu

HANNOVER|03.12.2017| Hannover’de ırkçı AfD (Almanya için Alternatif) parti kongresi protesto edildi. Sabah erken saatlerde şehrin farklı noktalarında buluşan anti – faşist aktivistler eyleme başladı. Cumartesi günü (02.12) ırkçı AfD ‘nin merkezi parti kongresi gerçekleşti. Buna karşı Anti-Faşist kurumların eylem çağrısı oldu ve sabah saatlerinden itibaren eyleme başlandı. Hannover ‘de aktivistler kongreye karşı sabah 7 ‘de eyleme başladı. Polisin şiddetli saldırısı oldu. Yoğun olarak polisler farklı şehirlerden takviye olarak geldi. Polisin şiddetli saldırılarında yaralanan aktivistler oldu. Blokaj eylemleri şehrin farklı noktalarında başladı. Hannover şehrinin farklı noktalarını tutan polis ekiplerini geçen Anti-Faşistler eylem alanına girdi. Zaman Zaman yollar trafiğe kapatıldı. Polis saldırılarıyla beraber göz altına alınanlar oldu. Sabah saatlerinde başlayan eylemler havanın çok soğuk olmasına rağmen  eyleme başlayıp polis şiddeti ile saat 10’a kadar devam etti. Yerli ve göçmen kurumların katıldığı blokaj eylemleri birkaç saat sürdü. 11 ‘de başlayacak yürüyüşe toplanma alanından anti – faşistlerin yürüyüşü oldu. Polis engellemesine rağmen direnerek büyük yürüyüşün başlayacağı alana yüründü.

Binlerin katılımı ile AfD ve Faşizm Protesto edildi

Anti faşist yerli ve göçmen kurum ve kişilerin katılımı ile binlerce Anti – Faşist ırkçı AfD’yi ve faşizmi protesto etti. Yapılan konuşmalarda geçmişe ( Hitler Faşizmine – Nazi Dönemine ) atıfta bulunularak bir daha bu duruma dikkat çekildi. Sloganlarda ve konuşmalarda mülteciler sahiplenildi. Soğuk havaya rağmen binlerce kişi sabah 7’den başlayan eylemlere katıldı ve saat 15’e kadar büyük yürüyüşe katılarak AfD’yi protesto etti. YDG (Yeni Demokratik Gençlik)’lilerin de katıldığı büyük yürüyüşte Hannover’de faaliyetlerini sürdüren ATİF(Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu) Hannover aktivistleri de katıldı. ATİF Hannover örgütlülüğü AfD politikalarını ve Faşizmi teşhir eden Almanca bildirilerinin dağıtımını yaptı. Yine 15 Nisan 2015’te Faşist T.c’nin talebi ile  emperyalist Almanya devletinin gerçekleştirdiği operasyon sonucu tutsak olan ve kamuoyunca ‘‘ Münih Komünistler Davası’’ olarak bilinen tutsaklar için hazırlanan el ilanı da dağıtıldı.

Yapılan konuşmalarla kongre önünden başlayan yürüyüş  merkezi tren İstasyonuna yakın bir noktada kurulan stant ve sahnenin olduğu alana girildi. Yürüyüşte zaman zaman polisin engelleme çabalarına rağmen kitlesel bir şekilde sonlandırıldı. Akşam saatlerinde de şehirde bulunan ırkçı AfD’liler protesto edildi. Polisin saldırıları sonucu da yaralanan ve gözaltına alınanların olduğu öğrenildi.