Anasayfa , Avrupa , Hanau katliamından 10 ay sonra Frankfurt’ta anma eylemi düzenlendi

Hanau katliamından 10 ay sonra Frankfurt’ta anma eylemi düzenlendi

FRANKFURT|20.12.2020| Hanau katliamından 10 ay sonra 19 Aralık cumartesi günü Frankfurt Gallus’ta anma eylemi gerçekleşti. Young Struggle, Yeni Demokratik Gençlik, Zora, Yeni Kadın ve Almanya Göçmen İşçiler Federasyon (AGİF) tarafından örgütlenen etkinliğe bir çok kurum ve kişi katılım sağladı.

Hanau katliamına ve tüm ırkçı ve faşist saldırılara dikkat çekilen açılış konuşmasında, Hanau katliamının bireysel bir olay olmadığı söylendi. ‘Artık gerçek çözümler görmek istiyoruz, medyalarda gösterilen timsah gözyaşları değil’ denildi.

Irkçı ve faşist partiler yasaklanmalı

Saygı duruşunun ardından Young Struggle konuşmasını gerçekleştirdi ve Almanya’da son aylarda gerçekleşen ırkçı saldırılara vurgu yaptı. Yeni Demokratik Gençlik ve Yeni Kadın tarafından gerçekleşen ortak konuşmada, Hanau katliamının sorumlusu alman devleti olduğu ve AfD gibi ırkçı partilerin yasaklanması gerektiği söylendi. Roma e.V. temsilcisi konuşmasında Roma ve Sintililere yönelik saldırılara dikkat çekti.

Ardından AGİF temsilcisi yaptığı konuşmasında göçmenlere yönelik oluşturulan profile ve polis tarafından gerçekleşen ırkçı aramalara dikkat çekti. Gençlik örgütü Rebell Corona karşıtlarının ırkçı ve faşist içerikli politikalarına ve antifaşist kurumların nasıl yaklaşması gerektiğine yönelik bir konuşma gerçekleştirdi. Sosyalist Gençlik Hareketi Hanau katliamının yanı sıra, yıl dönemi vesilesiyle Türkiye Kürdistanında gerçekleşen Maraş ve Roboski katliamlarına ve Türkiye Hapishaneleinde 2000 yılında gerçekleşen katliamlara dikkat çekti. Kadın örgütü Zora Göçmen kadınlarının yaşadığı ırkçılığa vurgu yaptı.

Unutmayacağız, unutturmayacağız

Hanau saldırısında katledilen tüm göçmenlerin isimleri sayılarak ve ‘devletlerin bir politikası olan ırkçılık ve faşizm var olduğu sürece, bizler sokakları terketmeyerek mücadelemize devam edeceğiz. Irkçı ve faşist saldırılarda katledilenleri unutmayacağız, unutturmayacağız’ denilerek, yeni yılda sokaklarda görüşme dilekleriyle anma eylemi sona erdi.