Anasayfa , Avrupa , Hamburg’ta G20 Tutsaklarını Sahiplenme Yürüyüşü

Hamburg’ta G20 Tutsaklarını Sahiplenme Yürüyüşü

HAMBURG |09.07.2018| Hamburg G20 zirvesi öncesi ve sonrasında tutsak düşenler sahiplenilmeye devam ediyor. G20 zirvesinin ardından geçen bir yıllık süreçte şuan halen Hamburg’ta protestolarda yer alan tutsaklar bulunmakta.Hamburg’ta yaklaşık bir yıldır her ayın ilk Pazar günü ”United We Stand” ve anti-faşistlerce G20 tutsakları sahiplenilmektedir.

Geçtiğimiz Pazar günü (08.07) saat 14’te Billwerder Moorfleet semtinde bir araya gelen anti faşistler G20 tutsaklarına Özgürlük şiarıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Eyleme ATİK aktivistleri ve Partizan okurları da katıldı. Semt’te bulunan hapishane önüne kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe daha önce G20 ve Münih Komünistler Davası’na materyallerle katılan ATİK aktivistleri bu yürüyüşe 40 gündür açlık grevinde olan Yunanistan devleti tarafından rehin tutulan faşist T.c ile yapılacak kirli anlaşmalarla Türkiye’ye teslim edilme olasılığı bulunan devrimci Turgut Kaya’ya Özgürlük talebinde iceren pankartla katıldı.

”Mücadeleyi Sokakta geliştirmeye devam edecez”

Son süreçte gelişen baskılara ve tutuklamalara karşı ”Frankfurt United We Stand” taraftarları Hamburg’a gelip eyleme katıldı. Yapılan konuşmalarda G20 sürecindeki hukuksuzluklar , artan baskılara ve yükselen ırkçılığa vurgu yapıldı. En son baskınlarla tutsak düşen 4 kişi hakkında bilgiler verildi. 2 kişinin tutuklu yargılanmak istenmesi kınandı. G20 tutsaklarına ve politik tutsaklara özgürlük talep edildi. Dayanışmanın anti-faşistlerin en önemli silahı olduğu vurgulandı. Yapılan konuşmalar yanı sıra bilgilendirilmeler de yapıldı. Hamburg’ta Dammtor semtinde mahkemeleri süren tutsaklara dikkat çekildi. Mahkeme takvimleri kitleyle paylaşıldı ve mahkeme önü eylemlere de katılım çağrısı yapıldı. Eylemde Partizan taraftarlarına da söz hakkı verildi. Partizan okuru söz hakkı için teşekkür ederek sözlerine başladı. Partizan okuru yaptığı konuşmada Almanya’da ki güncel politik gelişmelere dikkat çekti. G20 sürecinde ve sonrasında hukuksuzca anti-faşistlere yönelik operasyonların ve saldırıların büyük korkunun göstergesi olduğunu vurguladı. Son süreçte Avrupa genelinde artan ırkçı politikalara değinerek yeni polis yasaları ve özel statülü mülteci kamplarının bu politikaların birer yansıması olduğunu söyledi. Avrupa’da anti-faşistlere karşı devrimcilere karşı yapılan hukuksuzluklar burjuvazinin kendi yasalarını bile hiçe saydığını söyleyerek Yunanistan’ın faşist T.C’ye iade etmek üzere rehin olarak tuttuğu 40 gündür açlık grevinde olan devrimci tutsak Turgut Kaya ve Norveç’ten elleri ve ayakları kelepçelenerek Faşist T.C’ye teslim edilen yurtsever tutsak Gülizar Taşdemir’e de değinerek sözlerini ”Mücadeleyi her alanda geliştirerek egemenlerin korkularını büyüteceğiz. G20 tutsaklarına Özgürlük , Tüm politik tutsaklara özgürlük ! ” diyerek bitirdi. Konuşma sonrası muzik dinletileri ile eylem sonlandırıldı. Eylemin akabinde de sohbetlerde partizan taraftarları Turgut Kaya’nın durumu hakkında bilgilendirmede bulundu ve dayanışma çağrısı yaptı.

Anektot

G20 tutsaklarına ilişkin her ayın ilk Pazar günü düzenlenen yürüyüşte anti-faşistler G20 tutsaklarına Özgürlük talebinde bulunuyor. Hamburg’ta bu yıl birinci yılına giren G20 direnişi 6-8 Temmuz tarihlerinde bir sene önce gerçekleşen direniş çeşitli aktivitelerle sahiplenildi. Almanya devleti G20 öncesi ve sonrasında Anti-faşistlere yönelik saldırılarını artırarak sürdürüyor. Polisin yaptığı saldırıların hukuksuzluğu birçok duruşmada avukatlarca ortaya konuldu. Buna rağmen Almanya’da somut delile dayandırılmadan aranıyor etiketi ile yüzlerce kişiyi medyayı kullanarak teşhir etti. Akabinde bu hukuksuz gerekçelerle ev baskınları yaparak gözaltına aldığı aktivistler oldu. Son olarak Frankfurt şehrinde 4 kişi evleri basılarak göz altına alındı. Gözaltına alınanlar Hamburg’ta mahkemeye cıktı. Ayrı ayrı cıkarıldıkları mahkemelerde İki kişi serbest ”tutuksuz yargılanma” şeklinde duruşmaları devam edecekken 2 kişide Hamburg’ta tutsak durumda duruşmalara katılacak. Çeşitli kampanyalarla tutsaklar sahiplenilmeye devam ediliyor.