Home , Avrupa , Hamburg’ta Efrin İçin Yoğun Eylemler

Hamburg’ta Efrin İçin Yoğun Eylemler

HAMBURG |16.03.2018| Hamburg’ta faşist T.C tarafından Efrin’e yönelik işgal girişimi başlatıldığından bu yana yoğun eylemler olmaktadır.20 Ocak’ta saldırılar başlatıldığı andan bu güne  alanlar boş bırakılmadı. Hamburg’un tüm işlek yerlerinde miting ve yürüyüşler gerçekleştirildi.

Yoğun eylemlere bu hafta da yurtseverlerle beraber devrimci , demokrat kurum taraftarları ve duyarlı yerli ve göçmen kişiler katıldı. Hamburg’ta bu hafta planlanan 4 eylem ile acil bir cağrı ile 1 tane eylem gerçekleştirildi.Kısaca yapılan eylemler şu şekilde gerçekleştirildi.

12 Mart Pazartesi

Pazartesi günü duyurusu önceden yapılan bir eylem gerçekleşti. Kitlesel katılımlı Hamburg’un işlek caddesi Mönckeberg Strasse ‘de bir araya gelindi.Saat 18’de kitlenin toplanması ile başlayan eylem havanın yağışlı olmasına rağmen kitlesel olarak gerçekleşti. Hamburg’ta her Pazartesi günü AfD taraftarlarınca yürüyüş yapılmak istenmekte ve AfD’lilere karşı anti-faşistlerin eylemi olmaktadır. Efrin ile dayanışma eylemi aynı gün gerçekleşen AfD protestosu eyleminin bulunduğu noktaya yürüyüş gerçekleştirildi. AfD’liler anti-faşistlerce engellenmektedir. Dammtor semtine kadar yurtsever, devrimci ve demokratlar yürüyüş gerçekleştirdi. Anti-faşistler yürüyüşle alana gelen kitleyi alkışlarla karşıladı. Eylemde Efrin üzerine konuşmalar gerçekleştirildi. Faşist T.C ve emperyalistler devletleri teşhir eden konuşmalar gerçekleştirildi. Sloganlarla beraber eylem Efrin direnişini sahiplenme ve AfD ‘lilerin engellenmesi ile son buldu.

13 Mart Salı

Salı günü gerçekleşen eylem Rus konsolosluğu önünde oldu. Konsolosluk önünde toplanan kitle sloganlarla Efrin’e yönelik işgal girişimini kınadı. Gerçekleşen konuşmalarla faşist T.C ve Öso ceteleri ile emperyalist devletler teşhir edildi. Efrin’ de katledilen insanlardan emperyalist devletlerinde sorumlu olduğu vurgulandı. Faşist T.C devletinin katliamları kınandı. Efrin ile dayanışmanın yükseltilmesi cağrısıyla ve gelecek eylemlerin duyurusu ile Rus konsolosluğu önünde ki eylem sloganlarla son buldu. Eyleme yurtseverlerin yanı sıra devrimci, demokrat kurumlar ile yerli ve göçmen duyarlı insanlar katıldı.

14 Mart Çarşamba

Çarşamba günü saat 17’de T.C konsolosluğu önünde toplanıldı. Eylem konsolosluk binasının bahcesinin 50 ile 100 metre önünde gerçekleşti. Efrin’e yönelik saldırılar kınandı. Gerçekleştirilen konuşmalarda Efrin halkının direnişi selamlandı. Emperyalist devletler ile T.C ortaklığı teşhir edildi. Faşist T.C ‘nin IŞİD ,Al Qaide ve Al Nusra çetelerinden farksız olan Öso çeteleri ile Efrin’e yönelik katliam ve işgal girişimi teşhir edilerek kınandı. Efrin ve Rojava ‘da Kürt’lerin , bölge halkları ve devrimci dostlarının can bedeli kurduğu yapının kan emiciler tarafından farklı bölgelerde olmaması için boğulmaya çalısıldığı dile getirildi. Efrin şehir merkezine yönelik hava bombardımanı olması sebebi ile herkese acil eylemler olabileceği bilgisi paylaşıldı. Duyarlılık çağrısı ile sloganlarla eylem bitirildi.

Saat 18 ile biten eylemden sonra faşist T.C ‘nin şehir merkezini bombalaması haberleri ile acil eylem çağrısı yapıldı. Bu çağrıya yüzlerce kişi gece 10 olmasına rağmen akın etti. Partizan,ATİK,AGİF,ADHK taraftarlarında aralarında bulunduğu devrimci demokrat ve ilerici kitle Hamburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde  10:30  ‘da bir araya geldi. Yapılan görüşmeler sonucunda T.C konsolosluğunun önüne kadar yürüyüş izni alındı. Yürüyüş sloganlarla başladı. Yapılan konuşmalarla Efrin şehir merkezine yakın noktalarda ki bombardıman kınandı. Bir önceki gece T.C destekcisi işletme ve lokallerin saldırıya uğradığı iddiası ile kriminalize edilmek istenen meşru mücadele için görevliler kitleyi bilgilendirerek uyardı. Yürüyüş T.C konsolosluğu önüne kadar gerçekleşti. Orada da sloganlar ve konuşmalar gerçekleştirildi. Efrin halkının yalnız olmadığı vurgulandı.

Eylem faşist T.C ‘yi teşhir eden sloganlarla T.C konsolosluğu önünden merkez tren garına kadar devam etti. Merkez tren garı önünde gerçekleşen konuşmalarla eylem sonlandırıldı.

Yoğun eylemler Hamburg’ta sürmekte Efrin halkının direnişi sahiplenilmektedir. Kitlesel gerçekleşen eylemlere Yurtseverler , ATİK , YDG , Yeni Kadın taraftarları  dışında ADHK , AGİF ve yerli anti-faşist kurumlar katılmaktalar. Eylemlerde ki yoğun polis ablukası dikkat çekti. Faşist T.C’ye silah sattığı belgelenen Almanya’nın eylemlerden cekindiği eyleme katılanların söylemi olarak dikkat çekti.