Anasayfa , Avrupa , Hamburg’da cezaevi önünde miting

Hamburg’da cezaevi önünde miting

upotudak-100x100HAMBURG| 26-01-2013 | 2011 yılının Ekim ayından  buyana, KCK’ye üye olma iddiasıyla tutuklu bulunan Kürt siyasetçi Ali İhsan Kıtay ile dayanışma mitingi düzenlendi. ‘Ali Ihsan’a Özgürlük’ inisyatifi tarafından Dammtor Cezaevi önünde düzenlenen mitinge aşırı soğuk havaya rağmen çok sayıda kişi katıldı. Almanca, Zazaca ve Türkçe yapılan konuşmalarda Ali İhsan Kıtay’a ve tüm siyasi tutuklulara özgürlük istendi. Hamburg Kadın Meclisi adına yapılan konuşmada ayrıca Paris katliamı lanetlendi ve cinayetin aydınlatılması istendi.

Ali İhsan’a Özgürlük Platformu tarafından yapılan açıklamada ise Ali İhsan Kıtay’ın ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması talep edilirken Avrupa’daki Kürt siyasetçilere karşı uygulanan baskı politikası Paris’te işlenen vahşi suikast gibi olaylara zemin sunulduğu belirtildi.

Kıtay’ın yargılandığı ve yurtdışında terör örgütüne üyelik, yardım ve yataklık suçunu düzenleyen,  anti demokratik 129 b maddesi Almanya’da daha önce   DHKP-C’ye ve  bir çok devrimci  Örgüte  karşıda  kullanıldı, ancak Hamburg’daki dava Kürtlere karşı açılan bir pilot dava olma özelliği taşıyor.

Hamburg Cezaevinde bulunan Kürt tutukluların da slogan atarak destek verdikleri mitingde Kıtay’ın duruşmalarına katılım çağrısı yapıldı. Önümüzdeki Pazartesi gününde saat 10’da başlayacak olan duruşmada Almanya Federal Savcılığın mütalaa yapması ve  Kararın 7 Şubat tarihinde çıkması bekleniyor.

ATİK-UPOTUDAK  (Uluslararasi Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi ) yaptığı  açıklamada; İlerici,devrimci politik tutsakların sahiplenilerek dayanışma göstermeye ve tüm demokratik Kamuoyunu 129 a /b yasalarına karşı mücadeleye çağırdı.