Home , Avrupa , Halil Yozgat anması yasaklandı

Halil Yozgat anması yasaklandı

Haber Merkezi|03.04.2018|Aşırı sağcı NSU örgütünün 6 Nisan 2006 tarihinde, çalıştığı iş yerinde kurşunlayarak öldürdüğü Halit Yozgat`ın ailesi tarafından Almanya`nın Kassel şehrinde gerçekleştirilmesi planlanan anma etkinliği, Kassel Savcılığı tarafından güvenlik gerekçesiyle iptal edildi.

Almanya’da 8’i Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin kurbanlarından Halit Yozgat`ın anma etkinliğinin iptali ailesi ve demokratik kurumlar tarafından protesto edildi.

Savcılık ve emniyet teşkilatı tarafından yapılan açıklamada, etkinliğe katılacak kişilerin güvenliğinin sağlanamayacağı, NSU örgütünün hala aktif kadrolarının bulunabileceği ve bu eylemi hedef alabileceği gibi gerekçelerle iptal edilmek zorunda bırakıldığı iletildi.

2012 yılında NSU’nun öldürdüğü 10 kişinin isimlerinin yer aldığı bir anma tabelası yerleştirilmiş, bu tabela ırkçılar tarafından saldırıya uğramıştı. Yıllar sonra bile hala göçmen emekçilerin can güvenliğinin sağlanamadığı gerçekliğini yansıtan bu karar, göçmen kurumlar tarafından tepkiyle karşılandı.