Anasayfa , Avrupa , ‘’Esas Mücadele Şimdi Başlıyor ‘’

‘’Esas Mücadele Şimdi Başlıyor ‘’

BRÜKSEL|04.10.2023| Artsakh’ın 19 Eylül’de başlayan işgal hareketine karşı bütün dünyada ayağa kalkan Ermeni Diaspora halkının eylemleri çığ gibi büyüyor.

Artsakh topraklarının Faşist Azerbaycan ve Türk Devletinin, İsrail’in askeri ve siyasi desteği ile girişilen işgal harekâtına karşı dünyaya 1915 soykırımı ile dağılmak zorunda kalan Ermeni Diaspora halkı Almanya-Belçika-Avusturya-Hollanda-İtalya-İspanya-ABD-Fransa-Kıbrıs Rum kesimi-Yunanistan-Lübnan-Rojava …ve birçok ülkede tepkilerini sokaklara taşıdılar.

Artsakh halkının acılarını yüreklerinin en derinliklerinde yaşayan Diaspora Ermenileri, dayanışmak ve Tehcir suçlularından hesap sormak için Avrupa Birliğinin başkenti Brüksel’de binlerce kişinin katılımı ile tepkinin dorukta olduğu aynı zamanda hüznün yaşandığı miting düzenlendi.

Aralık 2022 yılından bu yana ‘’çevreci ‘’ olduklarını ileri süren, ama özel askeri elemanların Laçin Koridorunun işgali ile başlayan, Artsakh’ın dış dünya ile bağlantısının koparıldığı (su-elektrik-gaz-gıda …) on aydan bu yana devam eden kuşatmadan sonra, bu sefer de ‘’terörizm ‘’ gerekçesi ile Artsakh’ın askeri işgali 120 000 Artsakh’lının binlerce yıldır yaşadıkları topraklardan, zorla Tehcire zorlandıkları kara günler yaşıyoruz.

Tüm dünyanın gözü önünde bir film seyredercesine, hiçbir kimsenin tepki göstermediği yeni yüzyılın Tehcir olayına ABD’den AB’ye, MİNSK gurubuna kadar sözde timsah göz yaşları dökerken ‘’ karşı çıkmalarına, Artsakh halkının yanında olduklarını beyan etmelerine, yaptırımlardan söz etmelerine ‘’ rağmen, bir uygarlığın yok olmasına göz yumdular.

2000 yıldır yurtlarında yaşayan bir uygarlığın son nesillerini artık kadim topraklarda göremeyeceğiz. Tatik ile Papik (Artsakh’ın sembolü), artık sahipsiz, yalnız kalacak, belki dozerlerle yok edilecek, tıpkı Nahiçevan’da tüm Hay halkının, bir uygarlığın tüm kalıntılarını yok ettikleri gibi. Gaz ve petrol çıkarları uğruna bir uygarlık yok edilecek, değerler ayaklar altına alınacak. Manastırlar-kiliseler-haçkarlar …, 2000 yıllık eserler yıkılarak camilere-kışlalara, …çevrilecek, Ermenilerin izleri kalmayacak şekilde yok edilecek.

ATİK’in de yer aldığı Brüksel’de düzenlenen mitingde Ermenice – Türkçe bildiriler dağıtıldı. Halk, ATİK’i yanında görmesine sevindi. Ermenice-Fransızca yazılan ‘’ Artsakh Halkı yalnız değildir ‘’ pankartı dikkatleri çekti.

Avrupa Birliğinin başkenti Brüksel’de, Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen Ermeni temsilcileri önemli konuşmalar yaptılar. Hüzün ve öfke yaşandı. En önemlisi Birlik ve Beraberlik vurgusu yapıldı. Esas mücadele şimdi başlıyor denildi. Herkesi her saat ,her dakika duyarlı olmaya çağrıldı.

En çok tepkiler ise Avrupa Birliği sorumluları ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Van der Loyen’e –eli kanlı İlham Aliyev’e oldu. Yuhalandılar. Gaz ve petrol uğruna Ermeni halkının Tehcir edilmesi ve soykırımına yeşil ışık yaktıkları için…

Avrupa sokaklarında yeni yeni protesto gösterilerine, Artsakh halkı ile dayanışmayı yükseltme çağrısı ile gösteri sonlandırıldı.