Home , Avrupa , Gülistan Doku ve Şadia Ahmad İçin Bir Ses te Viyana’dan

Gülistan Doku ve Şadia Ahmad İçin Bir Ses te Viyana’dan

VİYANA |14.05.2020| Viyana Kadın Dayanışması olarak 13.05.2020 Çarşamba günü, hem yabancıların hem de Türkiyeli faşistlerin yoğun olduğu bir alan olan Viyana’nın.16 cı bölgesinde, Gülistan Doku’nun 130 gündür kayıp olduğunu ve tüm aramalara rağmen izinin neden bulunamadığını sorguladık… Okunan Almaca ve Türkçe bildirler, haykırılan sloganlarla Gülistan Doku bulununcaya kadar olayın takipçisi olacağımızı haykırdık.

Okunan açıklamada; Kassel’de ayrıldığı eşi tarafından katledilen Şadia için; “Her güne farklı coğrafyadan katledilen kadın haberleriyle uyanıyoruz. Katillerin ortak hikayelerini (eski eş, eş, sevgili, baba, kardeş) okuyoruz. Almanya’da eşinin sistematik olarak uyguladığı şiddete karşı çıkarak ayrılan ve 3 çocuğu ile yeni bir başlangiç yapmak isteyen Şadia Ahmad’da, 02 Mayıs 2020 günü eski eşi tarafından hunharca katledildi. Tüm dünya genelinde kadına dönük şiddet, patriarkal sistem tarafından politik olarak üretilmektedir.” denildi.

Yapılan açıklamaya Gülistan Doku ile devam edildi. “Tüm Dünya coğrafyalarında olduğu gibi, AKP- MHP şahsında Türkiye ve T.Kürdistanı’nda da üretilen cinsiyetçi politikalarla, kadınlar için 24 saat tehlikenin kol gezdiği bir toplumsal yapı yaratılmıştır. Dersim’in direniş kültürünü – kimliğini yok etmek için açılan kafe ve barlar, bu politikayı uygulayabilmek için dışarıdan yabancı ve düşmanca yöntemler geliştirecek bireylerin Dersim’e yerleştirilmesi; en başta kadınları ve gençleri hedeflemektedir. 130 gündür Gülistan Doku’ya ulaşılamaması ve bulunamaması bize bir kez daha gösteriyor ki; söz konusu kadın olunca devlete ait hiçbir kurum ve kuruluş çözüm üretmediği gibi, sorunun üretilmesinde de baş rol oynamaktadır. Dersim’in doğasını katletme pahasına her adım başına termal kamera yerleştirerek tüm topluma nefes aldırmayan asker ve polisler, Gülistan Doku’ya nasıl ulaşamıyor? Gülistan Doku’nun akıbetinden nasıl haberdar olamıyor? Gülistan Doku’nun köprü üzerinde görülen ve son görüntüleri olarak servis edilen görüntülerin devamı verede? Gülistan Doku’nun bulunmaması sadece bir güvenlik ve bilgi eksikliği olmadığı, örgütlü bir devlet-çete suç şebekesinin ortak planlama sonucu olduğu açıktır. Devletin ve erkeğin baskısını kabul etmeyip kendi kimliğini bulmaya çalışan, bilinçli ve örgütlü kadının özelde hedeflendiğinin resmidir. Bu politikaları teşhir ederek sesimizi daha gür haykırarak, Gülüstan’ın sesiyle buluşturana kadar direnmeye ve haykırmaya devam edeceğiz. Sesimiz Gülistan’ın sesi, çığlığımız Gülistan’ın çığlığı, direnişimiz tüm Gülistanların direnişi olmaya devam edecektir.”

Avusturyalı kadın kurumlarından Feminist Zentral’in (FZ) yanı sıra, eyleme katılan diğer kadın kurumları da yaptıkları konuşmalarda; kadın dayanışmasının daha da güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.. Eylem; “Birlikte Güçlüyüz”, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Jin,Jiyan Azadi” sloganlarıyla sona erdi…

scroll to top