Anasayfa , Avrupa , ATİF & Almanya YDG’den Kürt Kurumlarına Yönelik Saldırılara Karşı Dayanışma Çağrısı

ATİF & Almanya YDG’den Kürt Kurumlarına Yönelik Saldırılara Karşı Dayanışma Çağrısı

HABER MERKEZİ |13.02.2019| Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu ve Almanya Yeni Demokratik Gençlik’ten kürt kurumlarına yönelik alman devletinin gerçekleştirdiği saldırılara karşı dayanışma çağrısı:

Alman Devleti Avrupa’da Kürt Kurumlarına Yönelik Saldırılarda Başı Çekmeye Devam Ediyor!

Alman Devletinin özellikle son yıllarda Kürt kurum ve kuruluşlarına yönelik saldırıları durmak bilmiyor. Geçtiğimiz yıl polis baskınının yapıldığı Mezepotamya Yayınevi ve Mir Multi Media içişleri bakanı Horst Seehofer’in kararıyla kapatıldı. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında her iki kurumun da PKK’ye bağlı olarak faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle kapatıltığı belirtildi. PKK yasağının başlı başına hukuki ve sayisal bir açmaz olması bir yana, Kürt siyasal kimliği ve çalışması en büyük baskıyı Türkiye’den sonra Almanya’da görmektedir. Hiçbir Avrupa ülkesinin yasaklamadığı YPG/YPJ bayrakları bile Almanya’da hala kamuya açık alanlarda taşınması yasaklı konumdadır. Kürtlerin çeşitli nedenlerde yapmak istedikleri yürüyüş ve gösteriler sudan gerekçelerle siyasal oterite ve kolluk güçleri tarafından yasaklanmakta, kriminilize edilmeye çalışılmaktadır. Onlarca Kürt siyasetçi PKK faaliyeti yürüttükleri gerekçesiyle yargılanmış çeşitli hapis cezalarını çarptırılarak, siyaset yapma hakları ellerinden alınmıştır.

Alman siyasal ve hukuki oteritesi Kürt halkının siyasal, kültürel ve kimlik haklarına yönelik saldırılarda Türk devletiyle ortaklaşmaktadır. Faşist bir sistemle Kürt ulusu üzerinde sindirme ve yok etme siyasetini en vahşi yöntemlerle sürdürmeye devam eden Türk devleti, en büyük yardımı sözde geniş bir demokrasi ile yöneltiklerini iddia eden Alman burjuva sistiminden görmektedir. Mezepotamya Yayınevi ve Mir Media’nın kapatılması Kürt halkının dilini, kültürünü yaşama ve yaşatmasının engellenmesi, basın yoluyla siyaset yapmasının açık olarak siyasi irade tarafından engellenmesidir. Bu saldırı Alman devletinin özellikle son yıllarda tüm ilerici-devrimci güçlere yönelik yoğunlaştırdığı saldırıların bir parçasıdır.

Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu ve Almanya Yeni Demokratik Gençlik olarak Alman Devletinin Kürt halkı nezdinde ilerici devrimci güçlere yönelik her türlü saldırılarını kınıyor, tüm halkımızı, ilerici-devrimci güçleri bu saldırılar karşısında seslerini yükseltmeye çağırıyoruz!”