Home , Avrupa , Viyana’da binlerce kişi mülteci kamplarındaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi için,Başbakanlığa yürüdü

Viyana’da binlerce kişi mülteci kamplarındaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi için,Başbakanlığa yürüdü

avusturyada_yuruyusAvusturya’nın başkenti Viyana’da ATiK ve ATiGF aktivistlerininde yer aldığı  yaklaşık 25 bin kişi, mülteci kamplarındaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi için eylem yaptı.

Sosyal medya üzerinden, „Avusturya’da insanca yaşamak“ adıyla düzenlenen eylemde kitle Westbanhof İstasyonu’nda toplandı.”Hiçbir insan yasa dışı değildir”, “Mülteciler hoş geldiniz”, “İnsanları koruyun, bankaları değil”, “Avusturya’da kabul görmek istiyoruz”, “Avrupa’ya geçişi engellemeyin” ve “Sınır dışı edilmek istemiyoruz” yazılı pankartlar açıldı. Yapılan konuşmada Suriye, Irak, Afganistan ve diğer bölgelerde çatışmaların halen devam ettiği, insanların hayatta kalabilmek için evlerini ve ailelerini terk etmek zorunda kaldıkları, Avrupa’ya kaçan mültecilerin  yollarda ya hayatlarını kaybettiklerini ya da güvenlik görevlileri tarafından kötü muameleye maruz kaldıkları belirtildi.

Avusturya’daki ölüm kamyonundan 71 göçmenin cesedi çıktı
Kitle adına yapılan konuşmanın devamında “Avusturya’daki mülteci kamplarındaki insanlık dışı yaşam şartlarının değiştirilmesini istiyoruz. Sıcaktan, yağmurdan ve soğuktan korunan güvenli barınma istiyoruz. Kadınlar ve kızlar için erkeklerden ayrı odalarda kalmasını, tıbbi ve psikolojik yardım istiyoruz. Kurumlarla ve sosyal çalışma görevlileri ile işbirliği yapmak istiyoruz. Aileler ve çocuklarımız için yeterli gıda ve içecek istiyoruz. Biz insanız, insan olarak muamele görmek istiyoruz” denildi. Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı eyem yapılan konuşmaların ardından Avusturya Meclisi’ne yürüyüş ile devam etti Meclis önüne gelindiğinde ise kitle burada Avrupa’ya kaçarken yolda hayatını kaybeden mülteciler için mumlar yaktı.

11947496_840052989396949_453858556943082916_n
scroll to top