Home , Dünya , Göçmen teknesi battı, en az 90 kişi hayatını kaybetti

Göçmen teknesi battı, en az 90 kişi hayatını kaybetti

59411

Libya açıklarında 100’den fazla kişiyi taşıdığı tahmin edilen bir plastik botun batması sonucu 90’dan fazla kişi yaşamını yitirdi.

 Libya açıklarında göçmenleri taşıyan plastik bot battı. 100’den fazla kişinin bulunduğu botun batması nedeniyle en az 90 göçmen yaşamını yitirdi.

Associated Press’in haberine göre, Libya Donanma Sözcüsü Eyub Gassim, yırtıldığı için su almaya başlayan bottaki 29 kişinin sahil güvenlik görevlileri tarafından kurtarıldığını açıkladı. Gassim, çoğu Afrikalı, 126 göçmen taşıyan botun Libya’nın batısındaki Tajura bölgesinden yola çıktığını belirtti.

Botun, Libya kıyılarından 26 mil açıkta, uluslararası sularda battığı ifade edildi. Çarşamba akşamı botun batmasının ardından başlayan kurtarma çalışmalarında 29 kişi Trablus açıklarında kurtarılmıştı.

3 BİN 800 KİŞİ BOĞULDU

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği 2016 yılının henüz tamamlanmamış olmasına karşın Akdeniz’de boğularak can veren sığınmacıların sayısında rekor sayıya ulaşıldığını açıklamıştı. Cenevre’de yapılan açıklamada, yılın başından bu yana Akdeniz sularında en az 3 bin 800 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 2015 yılında Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 771 olduğuna dikkat çekildi.

2015 yılında Akdeniz üzerinden 1 milyonu aşkın insanın Avrupa’ya ulaştığı, bu yılın başından beri ise sayının 330 bine indiği aktarıldı. Sayının geçen yıla oranla düşük olmasının ise Türkiye ile AB arasında Mart ayında varılan mülteci anlaşmasıyla bağlantılı olduğu belirtildi.

EN TEHLİKELİ ROTA: LİBYA-İTALYA

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği açıklamasında, deniz yolculuğunun en tehlikeli etabının Libya ile İtalya arasında olduğu belirtildi. Örgüte göre bu rota üzerinde her 47 sığınmacıdan biri hayatını kaybediyor. Türkiye’den Yunanistan’a doğru olan daha kısa rota üzerinde ise her 88 sığınmacıdan birinin hayatını kaybettiği bilgisi verildi. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü de salı günü Libya açıklarındaki bir sığınmacı teknesinde yakıt buharını solumak zorunda kalan 25 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

scroll to top