Anasayfa , Haberler , Gerillanın çekilmesini durduruyoruz..!

Gerillanın çekilmesini durduruyoruz..!

cemil bayikBEHDİNAN |05-09-2013 |KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, AKP hükümetinin “sahte” paketlerle halkı seçimlere kadar oylamaya çalıştığı ve sorunu çözmek istemediğini belirterek, “Savaşmak istiyor.  Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız” dedi. Bayık, savaşın daha da şiddetlendirilmesi halinde ise geri çekilen grupların yeniden gönderileceğini söyledi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük için imza kampanyası çerçevesinde kurulan Irak ve Güney Kürdistan Komisyonu heyeti gerillanın denetimindeki Medya Savunma Alanları’nda KCK Yürütme Konseyi eşbaşkanları Cemil Bayık ve Besê Hozat tarafından kabul edildi. Burada yapılan görüşme sırasında Cemil Bayık, heyet üyelerine imzalardan dolayı teşekkür ederken, gündemdeki konuları da değerlendirdi.

Heyete hitaben, “Yaptığınız çalışma kutsal bir çalışmadır” diyen Cemil Bayık, Öcalan ile Kürt halkının özgürlüğü arasındaki bağa işaret etti. Bayık, “Bu şahsi bir mesele değildir. Başkan Apo bir milleti temsil ediyor” vurgusunu yaptı.

TÜRK DEVLETİ SÜRECİN KESİNTİYE UĞRAMASI İÇİN ÇALIŞIYOR

Federal Kürdistan Hükümeti, Parlamentosu, Güney Halkı, tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine teşekkürlerini ileten Bayık, “Güney ulusal bir statü öne çıkardı. Güney halkımız büyük bedeller ödedi. Bunun sonucunda bazı kazanımlar elde etti” şeklinde konuştu.

Toplanan imzaların bu dönemde çok önemli olduğunun altını çizen Bayık, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın inisiyatifiyle 21 Mart Amed Newroz’unda başlayan ve 8 Mayıs’ta gerillanın geri çekilmesi ile devam eden yeni sürece dikkat çekerek, “Kürt halkı zorlu bir dönemden geçiyor. Başarının imkanları her zamankinden fazladır” dedi.

Bayık, “Biz bu sürecin devam etmesi için uğraşırken, Türk hükümeti ve devleti sürecin kesintiye uğraması için çalışıyor.  Bu nedenle hassas bir aşamadan geçiyoruz. Toplanan imzalar belki bu sürece de hizmet eder” şeklinde konuştu.

ORTADOĞU’DA İSTİKRAR İÇİN ÖCALAN SERBEST BIRAKILMALI

Ortadoğu’daki gelişmelere değinen Cemil Bayık, “İstikrar tüm halkların ihtiyacıdır.  Eğer Ortadoğu’da istikrar istiyorlarsa, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgür olması gerekecek” vurgusunu yaptı.

Bayık, toplantı sırasında Federal Kürdistan Bölgesi’nden gelen gazetecilerin sorularını da yanıtladı. 25 Kasım’a ertelenen Kürt Ulusal Kongresi’ne ilişkin bir soruya cevap veren Bayık, “Ulusal Kongre halkımızın talebidir. Halkımızın yüzyıllık rüyasıdır.  Bu kongrenin yapılması gerekiyor.  Başkan Apo bu kongrenin olmasını istedi ve PKK de bunun için çalıştı” diye belirtti.

“Ortadoğu’da şiddetli bir savaş yürütülüyor. Kürtler eskisi gibi değil. Canlandı ve güçlendi” diyen Bayık, şunları ekledi: “Kürtler birinci güçtür; Kürtler olmadan hiçkimse Ortadoğu’da kendi çıkarlarını koruyamaz. (Bu koşullarda) Kongre’nin Kürtler için demokratik bir strateji oluşturması gerekiyor. Kürtlerin böyle bir stratejiye ihtiyacı var. Kürtler bu şekilde kendilerini katliamlardan koruyabilir.”

ULUSAL KONGRE’NİN ÖNÜNE KİMSE GEÇEMEZ

Bayık, “Ulusal Kongre’ye katılacak olan tüm güçler, siyasi partiler, şahsiyetler, sivil toplum örgütlerinin müşterek kararlar almaları gerekiyor. Sadece bir parti veya bir kesimin kararı kabul edilemez (…) Bu kongrede Kürtlerin kendisi için ilkeler oluşturmalı, strateji oluşturmalı. Ortadoğu’ya yeni bir yüzle çıkmalı.  Ancak böyle hem kendisi hem de insanlık için rolünü oynayabilir.  Bizim yaklaşımımız budur” ifadelerini kullandı.

Kongrenin ertelenmesine değinen Bayık, bugüne kadar bir çok sorunun çözüldüğüne işaret ederek, “Var olan sorunların da çözüleceğine inanıyorum” diye vurguladı. Bayık, tarihin Kürtlere ulusal birlik oluşturmayı dayattığının altını çizerek, “Kimse bunun önüne geçemez” dedi.

ROJAVA TIPKI MAHABAD GİBİ KUŞATMA ALTINDA

Bayık, Batı Kürdistan’daki gelişmeleri de değerlendirdi. KCK Yürütme Konseyi üyesi Cemil Bayık, “Bugün tıpkı tarihte Mahabad’da olduğu gibi, Rojava üzerinde bir kuşatma var.  Kürdistan’ın her parçasının Rojava’ya destek verme görevi var. Bu kuşatmaya katılmamalılar.  Güney’in (Federal Kürdistan Bölgesi) en fazla desteği vermesi gerekiyor.  Rojavalar, hem Kuzey’de hem de Güney’de mücadele ettiler, şehitler verdiler. Bugün de Kuzey ve Güney’in rolünü oynaması gerekiyor” şeklinde konuştu. Bayık, Batı Kürdistan ile Güney Kürdistan arasındaki Sêmalka Sınır Kapısı’nın kapatılmasını da eleştirdi ve bunun Kürt halkına hizmet etmediğini söyledi.

HÜKÜMET SAHTE PAKETLERLE KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR

Bayık, sorulara yanıt verirken, demokratik çözüm sürecinin içinde bulunduğu aşamaya geri dönerek önemli mesajlar verdi. Türk devletinin üzerine düşen rolü yerine getirmediğini belirtirken, şimdi bir paketle halkın kandırılmaya çalışıldığını ifade etti. Bayık, hükümetin seçimlere kadar sahte paketle halkı kandırmak istediğine dikkat çekti.

Hiç kimsenin PKK’yi bu saatte sonra yenemeyeceğinin altını çizen Bayık, “PKK ihanete ve teslimiyete karşı kuruldu. Hiç kimse PKK’yi teslim alamaz. Bu PKK gerçeğidir. PKK’nin kültürü ve ahlakı bu esaslar üzerine kuruldu” dedi.

TÜRK DEVLETİNE 1 EYLÜL’E KADAR SÜRE VERDİK

Türk devletine 1 Eylül’e kadar tarih verdiklerini ifade eden Bayık, Türk devleti şu ana kadar bir adım atmadığını belirterek, “Bu şu anlama geliyor: sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor.  Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney’e (Güney Kürdistan) gelen grupları yeniden göndereceğiz” dedi.

ÇOCUKLARI KABUL EDEN BAYIK, KALEM HEDİYE ETTİ

Cemil Bayık ve Besê Hozat, komisyon üyelerin ile yaptıkları görüşmenin ardından Öcalan için imza toplayan 11 çocuğu da kabul etti. Bayık tek tek çocuklarla ilgilenerek, onlar kutladı.  Çocuklarla sohbet eden Bayık, çocuklara kalem de hediye etti. Çocuklar şu ana kadar 5 bin imza topladıklarını söyledi. (ANF)