Home , Haberler , “Gericiliğe geçit vermeyeceğiz”

“Gericiliğe geçit vermeyeceğiz”

DSCF9926

Bursa: Karaman’da Ensar Vakfı’nda ortaya çıkan çocuk istismarı ve Maraş’ın Pazarcık İlçesine bağlı Terolar bölgesinde kurulmak istenen mülteci kampına karşı, Bursa Alevi Dernekleri Platformu basın açıklamasıyla yaşananları protesto etti.

Dernekler Platformu çağırısıyla, Fomara Meydanı’nda toplanan kitle “Gereci vakıfları istemiyoruz”, “Pazarcık halkı yalnız değildir”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Katil İŞİD işbirlikçi, AKP” vb. sloganları atıldı.

Dernekler Platformu adına basın açıklamasını, Ataevler Hacı Bektaşi Veli Dernek Başkanı Hüseyin Kalkan yaptı. Hüseyin, “Ensar Vakfı’nda yaşanan olay bir insanlık ayıbıdır. Buna itiraz etmek için o dinden veya bu dinden, o ırktan olmak gerekmez. Bunun için insan olmak yeterlidir. Başka birileri tarafından yapılsa şimdiye kadar söylenmedik söz, yapılmadık hakaret bırakmayacak kişilerin böylesine bir konuda sessiz kalmaları, en basit anlamı ile kendi fikir ve düşüncelerini ifşa etmiş olmaktan başka bir şey değildir” diye ifade etti.

“Maraş’ı unutmadık”

Kalkan mülteci kampına da değinerek şunları ifade etti. “38 yıl önce yapılan katliamın hala hafızalarda tazeliğini korurken, böyle bir uygulama ister istemez, yeni katılmaların çağrıştırmaktadır. Bu gerçeğin farkında olan yöre halkı tarafından istenmeyen, görünürde mülteci ama aslında İŞİD kampı olacak bu kampın kurulma planının derhal iptal edilmesi gerekmektedir” dedi.

Eyleme Partizan’ında arlarında olduğu, birçok devrimci demokrat kurum destek verdi.  (http://ozgurgelecek.org)