Home , Avrupa , ‘G20 Tutsakları Yalnız Değildir!’

‘G20 Tutsakları Yalnız Değildir!’

Frankfurt |14.12.2018| G20 soruşturmaları kapsamında Hamburg’da tutuklu bulunan Halil, Can ve Loic için Frankfurt’ta bir önceki gün bir dayanışma yürüyüşü gerçekleştirildi. 200’den fazla kişinin katıldığı kent merkezinde yapılan yürüyüşte Alman Devleti’nin polis devleti olduğu, tutsaklar serbest bırakılana kadar eylemlere devam edileceği dile getirildi.

Yoğun polis gözetiminde, eski bir hapishane olan Klapperfeld önünde yapılan konuşmada, Hamburg savcılığının Halil ve Can örneğinde yaptığı hukuksuzluk anlatılarak, Alman Devleti’nin sindirme politikalarına karşı sessiz kalmayacakları dile getirildi. Halil ve Can’ın 9 Kasım tarihinde 2 saatliğine serbest kalmalarına vurgu yapılan konuşmalarda, savcılığın ve Eyalet Üst Mahkemesinin adeta ortak çalışma yaptığı bir Cuma günü tekrardan tutuklanmalarının kabul edilmez olduğu söylendi. Yapılanların tam olarak bir “maskaralık” ve sindirme politikası olduğu dile getirilirken, Hamburg savcısı da protestodan nasibini aldı.

Konuşmalarda ayrıca 18 Ağustos tarihinde Fransa’da tutuklanan ve Ekim ayı başlarında Almanya’ya iade edilen Loic’in tutsaklık koşullarına da değinildi ve zaman zaman verilen hücre cezaları kınandı.

Klapperfeld önünde başlayan yürüyüş, Römer meydanı üzerinden Noel pazarının olduğu Hauptwache’de son buldu. Oldukça canlı geçen yürüyüşte sık sık “tüm politik tutsaklara özgürlük!”, “tutsaklar olmadan bir eksiğiz”, “hepimiz antifaşistiz!” ve “yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganları atıldı ve 18 Aralık tarihinde Hamburg’da görülecek davaya katılım çağrısı yapıldı.

Yasaklamalara ve sindirmelere karşı direnişe devam

Rote Hilfe (Kızıl Yardım) üzerinde Alman Devleti’nin baskısının olduğu dile getirilirken, medya platformu linksunten.indymedia’nın yasağının devam ettiği ve yeni polis yasaları örnek gösterilerek Alman Devleti’nin yasaklama furyasının ve sindirme politikalarının arttığı ve buna karşı direnecekleri vurgulandı. Konuşmalarda ayrıca, Frankfurt 1. Polis karakolunda 5 polisin iç sanal sohbet ortamlarında ırkçı içerikler paylaşması ardından açığa alındıkları dile getirildiğinde kitleden polislere yönelik protesto sesleri yükseldi.

18 Aralık’ta ilk duruşma

Haziran’dan buyana tutsak olan Halil ve Can’ın davası 18 Aralık tarihinde başlıyor. Savcılığın tam olarak delillendiremediği davada tutsak olan iki kişi hakim karşısına çıkacak. Halil ve Can’a 9 Kasım günü tahliye veren mahkeme heyetine karşı savcılık adeta savaş açmış durumda. Mahkeme heyetinin objektifliğini yitirdiğini, davadan çekilmesi gerektiğini belirten Hamburg savcısının bu dilekçesi reddedildi. Frankfurt’tan dayanışma için davaya katılım olacağını dile getiren bir aktivist, duyarlılık çağrısında bulundu.

Ne olmuştu?

G20 protestolarının yapıldığı Haziran 2017 tarihinden bir yıl sonra 2018 Haziran’ında 4 kişi Frankfurt ve Offenbach’ta gözaltına alınmış, tutsaklardan iki kişi olay tarihinde 18 yaşından küçük olmaları sebebiyle serbest bırakılmıştı. Tutsaklara atfedilen suçlama ise Hamburg Elbchausee’de meydana gelen olaylara katılmak. Halil ve Can’ın tutsaklık konumları 9 Kasım 2018 tarihine kadar sürmüş, o tarihte Eyalet Mahkemesi’nin serbest bırakma kararı aynı gün savcılık ve Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından bozulmuş tutsaklar iki saat sonra tekrardan tutuklanmışlardı.