Home , Avrupa , YDG 14. Almanya Kurultayı Sonuçlandı

YDG 14. Almanya Kurultayı Sonuçlandı

FRANKFURT | 24.02.2018| 14. Almanya Kurultayı an itibari ile Dersim’de faşist TC devletine karşı çarpışarak ölümsüzleşen 12’ler şahsında,Rojava’da faşizme karşı direnişte ölümsüzleşen Nubar Ozanyan, yine Rojava’da kısa dönem önce ölümsüzler kervanına katılan Avesta Xabur, Barin Kobane ve Sinan Ateş şahsında tüm devrim, demokrasi ve komünizm davasında şehit düşenler için gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Saat 12:00:

MYK adına 14. Almanya Kurultayını selamlama konuşması yapılmakta.

“Almanya, en köklü mücadele alanımız olarak ciddi olarak önemsediğimiz ve örgütlülüğümüzün daha güçlü olduğu bir alanımız. Daha kararlı, daha örgütlü, daha ileri ve çare direniş diyoruz.“

Saat 12:15:

13. Dönem Almanya Ülke Gençlik Komitesinin Faaliyet Raporu okundu ve alanlardan gelen yazılı raporlar okunmakta. Ardından sözlü raporlara geçildi.

Saat 14:00:

Almanya Ülke Gençlik Kurultayında Yeni Kadın tarafından selamlama mesajı sunuldu. Selamlamada “Gençlik mücadelesinde genç kadınların çoğalması, sevk ve idare mekanizmalarında yer almaları gençlik örgütünün öncü ve önderleri durumuna gelmeleri önemli bir yerde durmaktadır. Uzun zamandan sonra genç kadınlar bağlamında kadınları ve LGBTİ+’ları gündem yapmasını önemsiyor bunun kadın örgütümüz ve LGBTİ+ insiyatifi ile ortaklaşa platformlarda geliştirilmesi gerektiğini önemsiyoruz. Yeni seçilecek genç arkadaşlara başarılar diliyor, nice mücadele dolu kurultaylarda birlikte olmak dileğiyle sevgilerimizi sunuyoruz. Birlik, Mücadele, Zafer! Jin, Jiyan, Azadi!“ denildi.

Saat 15:30:

Faaliyet raporunun okunup tartışılmasının ardından ÜGK tarafından yapılan toparlama ile yemek arası verildi.

Saat 16:00:

Verilen yarım saatlik yemek arasının ardından Kurultay’da Siyasi Perspektif Taslak Yazısı tartışılmakta. Alanlardan getirilen raporlar an itibari ile sunulmakta.

Kurultay da Canlı Tartışmalar

Perspektif yazısının tartışılmasının ardından delegelerden gelen değişiklik önerilerine gecildi. Yapılan önerilerden bazıları YDG merkezi kongresine taşınmak üzere kabul edildi. Perspektif yazısı olumlu ve ön acıcı tartışmalara sahne oldu.Dijitalleşme,LGBTİ+ ve genç kadın başlıkları ile göçmenlik konuları üzerinde duruldu. Genel hatları ile perspektif yazısının değindiği konuların önemi vurgulandı. Akabinde bir sonraki gündem maddesine gecildi.

YDG ÜGK ( Ülke Gençlik Komitesi)’nın ek alan perspektifi önerisi Almanca olarak okunup delege ve katılımcıların beğenisini alarak 14.ÜGK’ya alan perspektifi olarak onaylandı.

Önümüzde ki dönem için 7 kişilik ÜGK ve Kongre için 16 delege ve 4 yedek delege seçimi yapıldı.

Dilek ve temenniler bölümünde de bazı önerilerde bulunuldu. Ardından kapanış için 13. ÜGK adına bir açıklama yapıldı.

Kurultaya ATİF adına ve Yeni Kadın ÜKK’si adına da mesajlar sunuldu.