Home , Avrupa , Fransa’da Koronavirüse Karşı Yeni Aşama

Fransa’da Koronavirüse Karşı Yeni Aşama

Fransa|28.04.2020| Fransa Başbakanı Edouard Philippe, 28 Nisan Salı günü Fransız meclisinde 75 milletvekilinin katıldığı bir oturumla 11 Mayıs sonrası izlenecek yolu ve beklentileri anlattı. Son günlerde fransa kamuoyunda hükümetin salgın dönemini iyi idare edemediği yönünde ciddi eleştiriler vardı. Özellikle merkezi yönetim anlayışının terkedilerek bölgesel yönetimin denenmesi gerektiği tartışmaları dikkat çekiciydi. Yine salgın süresince sağlık sektöründeki yetersizlikler (personel sayısı, yatak sayısı, yoğun bakım ünitelerinin yetersizliği, oksijen makinelerinin yetersizliği, maske sorunu vb) toplumun tüm kesimlerini hükümete karşı sesinin yükselmesine sebep olmakta.

Salı günü toplanan mecliste de yoğun eleştiriler altında 11 Mayıs sonrasını anlatmaya çalıştı başbakan. Öncelikle okulların açılmasının organizesi hakkında bilgiler verdi. Ailelerin tepkisini çeken bu süreci daha ihtiyatlı ele alacaklarını açıkladı. Şehirlerin salgın durumunu dikkate alarak kademeli olarak açılacağını belirtti. Göstergelerin olumsuz olması durumunda sınırlandırmaların devam edeceğini söyledi. Korunmanın önemli olduğunu söyleyerek maske kullanımının gerektiğini, testlerin yapılması ve salgının izole edilmesinin en önemli süreçler olduğunu açıkladı. Hayatın normalleşme çalışmalarının 11 Mayıs’dan 2 Haziran’a kadar uygulanacak tedbirlerle deneneceğini de söyledi.

İşyerlerinin de bu tarihlerle beraber kademeli olarak açılacağını ancak bir zorunluluk olmayacağını, Perşembe günü sendikalarla biraraya gelerek onların önerilerini de dinleyeceğini belirtti.

Yasaklar şu şekilde devam edecek;

–  Evden çıkma yasağı kalkacak ancak iş gerekçesi yoksa 100 kilometre aşılamayacak.

-Kafeterya ve restoranlar kapalı olma durumu devam edecek. Faaliyete geçebilmeleri Mayıs sonunda yapılacak değerlendirme ve düşünen planın ikinci aşamasından itibaren mümkün olabilecek.

-Kalabaklıların bir araya gelebileceği spor karşılaşmaları, büyük müzeler, gösteriler, sinemalar, kültürel etkinlikler de yeni bir değerlendirmeye kadar yasak olacak.

-Kilise ve benzeri din merkezleri de kapalı tutulacak.

Mecliste sunumu yapan Başbakan Edouard Philippe ciddi eleştirilerle karşılaştı. Hükümetin süreci iyi yönetemediği, sağlık materyallerinin dağıtımında yetersiz kaldıkları ve halkın sağlığını düşünmedikleri yönünde ki eleştiriler dikkat çekti.

scroll to top