Home , Avrupa , Fransa’da Ermeni Soykırımı Lanetlendi!

Fransa’da Ermeni Soykırımı Lanetlendi!

IMG_00001669FRANSA | 26 – 04 – 2015 | Faşist TC’nin imha ve inkar politikalarını gaddarca uyguladığı Ermeni Soykırımı’nın 100. yılında Fransa’nın çeşitlli şehirlerinde eylemler düzenlendi.

Başkent Paris’te  Komitas anıtı önünde 24 Nisan günü yapılan bir mitingle soykırım lanetlendi. Yapılan etkinlik ATİK’in de içinde bulunduğu çeşitli demokratik kurumların oluşturduğu Ortak Rüya Kolektifi tarafından organize edildi, Kısa bir  açılış konuşması ile başlayan etkinliğe ortak hazırlanan açıklamanın okunması ile devam edildi. Fransızca yapılan açıklamada, Paris’te Ermeni soykırımını kınamak için ilk defa Türkiyeli kurumların bir araya geldiği belirtildi. 24 nisan 1915’te yüzlerce Ermeni aydının tutuklanması, birçoğunun asılması, bazılarının sürgün edilmesiyle başlayan ve devam eden süreçte bir buçuk milyon Ermeni’nin soykırıma uğratıldığına değinilen bildiride, Türkiye’nin artık bu soykırımı tanıması ve özür dilemesi gerektiği vurgulandı. Her ne kadar bu katliam ve soykırımlar Osmanlı’nın son dönemlerinde  İttihat ve Terakki tarafından yapılmış olsa da bu tür katliamların sornadan kurulan devlet tarafından da yapıldığı vurgulandı. Bunların bazılarının 1937-38 Dersim, 1955 Rum, 1964 Ermeni ve Yahudiler ve 1970’ten sonra ise devrimci ve alevilere sistematik olarak yapılan saldırılar ve katliamlar olarak sıralandı. Artık halklar olarak bu tür soykırım ve katliamlara  maruz kalmadan eşit ve özgür bir şekilde bir arada yaşamak isteği okunan açıklamada net bir şekilde yinelendi. Daha sonra Ermeni kurumlar adına ve Fransa Komunist Partisi adına konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda Ermeni soykırımı lanetlendi ve Türkiye’ye özür dileme çağrısı yapıldı. Ayrıca eylemde HDP’ye destek çağrıları da yapıldı. Eylem alanına Ermeni soykırımının 100. yılı dolayısıyla ATİK tarafından hazırlanan afişler bol miktarda yapıldı. Etkinlik soykırıma uğrayan Ermeniler için Komitas anıtına karanfiller  bırakılmasıyla sonlandırıldı.

Strazburg’da, 24 Nisan günü Ermeni kurumların çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi Kleber Meydanı’nda toplandı. Kleber Meydanı’ndan Avrupa Konseyi önüne yürüyüş başlatan kitle sık sık “Katil Türk Devleti!”, “Adalet, Adalet, Özür!” gibi sloganlar attı. Türk konsolosluğunun bulunduğu caddenin polis tarafından kapatılmasından kaynaklı, kitle kapatılan yolun önünde kısa bir miting yaptı. Mitingin ardından sloganlarla yürüyüş devam etti. Eyleme flama ve dövizlerle katılan ATİK’in, Ermeni kurumlarla sıkı bir dayanışma içerisinden olmasından kaynaklı, eylemi düzenleyen Ermeni kurum temsilcileri, ATİK temsilcilerine yürüyüşün en arkasında değil kitlenin yoğun olduğu yerlerde yürünmesini bildirdi. Yine eyleme katılan TKP/ML taraftarları, üzerinde Proleterya Partisi’nin Ermeni kökenli şehitleri olan Armenak Bakırcıyan, Manuel Demir, Nubar Yalım, Hrant Dink ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın bulunduğu, Fransızca “Ermeni Soykırımını Lanetliyoruz” yazılı pankartla katıldı. Oldukça ilgi gören pankartın arkasında yürüyen kitle sık sık “Yaşasın Halkların Enternasyonal Dayanışması”, “Kahrolsun Türkiye’deki Faşist Düzen”, “Hepimiz Ermeni’yiz”, “Halkları Ezmek İsteyenlere Halkların Cevabı: Direniş!” sloganlarını haykırdı. Eylem, Avrupa Konseyi önünde yapılan kısa mitingle sonlandırıldı.

Bordeaux’da ise Yeni Demokratik Gençlik,  Ermeni soykırımının 100. Yılında şehir merkezinde stand açarak katliamı protesto etti. Soykırım ile ilgili resim sergisi yapılan eylemde gün boyu bildiri dağıtıldı. Fransızca „Ermeni Soykırımını Yüzüncü Yılında Lanetliyoruz‎“ yazılı pankart açan YDG’lilerin standına ilgi büyüktü. Soykırımda katledilenler için yakılan mumların ardından eyleme son verildi.

scroll to top