Home , Avrupa , Malmö’de Oturumu Olmayan Bir Mültecinin Maaşı Verilmiyor

Malmö’de Oturumu Olmayan Bir Mültecinin Maaşı Verilmiyor

Haber Merkezi | 06.04.2020 | İsveç’in güneyinde olup Danimarka sınırında yer alan metropollerinden Malmö’de belediyede çalıştırılan bir mültecinin aylık alamadığı ortaya çıktı.

Covid-19’un yayılmasıyla birlikte birçok ülkenin sağlık sektörünün yeterli sayıda bütçe, malzeme ve çalışanının olmadığı ortaya çıkıyor. İsveç’te de yaşanan bu durum nedeniyle kimi belediyeler özellikle yaşlılar evinde çalışacak işçi arayışına yöneldi. 2015 yılında çocuk yaşta İsveç’e gelen bir mülteci, çalışma isteğiyle gerçekleştirdiği başvurusunun onaylanmasıyla belediyenin sağlık bölümünde işe başladı.

Üç kez oturum başvurusu reddedilen ve en sonunda da çıkış verilen mülteci gencin alacağı ilk aylık ücreti için bölüm sorumlusu tarafından tek seferlik bir maaş kartı verildi. İlk maaşını almasıyla beraber işle ilgili şüphe etmeyen mülteci, bir sonraki maaşını alamayınca belediyeyle konuyu görüşmek için telefon edince karşı taraftaki sorumlu tarafından azarlandı. Oturumunun olmaması ve kimliğinin olmaması nedeniyle çalışamayacağını belirten telefondaki yetkili, mülteciyi suçladı. Maaşını alamamasına rağmen yaşlıların bakıma muhtaç olduğu düşüncesiyle işine devam eden mülteci, kalan iki aylık maaşını alıp alamayacağını bilmediğini fakat çalışmaya mümkün olduğu sürece devam etmek istediğini ifade etti.

Edinilen bilgilere göre son süreçte İsveç’te çok zor şartlarda ve çok düşük ücretlerle köle gibi çalıştırılan mültecilerin sayısı hızla artmaktadır.