Home , Avrupa , Frankfurt’ta Turgut Kaya İçin Açlık Grevi

Frankfurt’ta Turgut Kaya İçin Açlık Grevi

Haber Merkezi|16.07.2018| ATİF (Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu ) , YDG ( Yeni Demokratik Gençlik) ve Yeni Kadın Hessen örgütlülükleri yaptıkları çağrı ile Komünist tutsak Turgut Kaya ile dayanışma amaçlı açlık grevi eylemi yapılacağını duyurdu. Turgut Kaya’nın sesine ses olabilmek ve dayanışmayı büyütmek amacıyla Hessen Örgütlülüğü Frankfurt’ta Çarşamba günü saat 9’dan itibaren 3 günlük süre ile dönüşümlü açlık grevinde olunacağını açıkladılar. Yapılan açıklamada 47 gündür açlık grevinde olan tutsak Turgut Kaya’nın bir an önce serbest kalması için duyarlı kamuoyuna da eyleme destek vermeye çağrı yapıldı. Yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde ;

“DUYARLI KAMUOYUNA ÇAĞRIMIZDIR!
Şubat ayından bugüne „Kırmızı Bülten/İnterpol“ araması olduğu gerekçesiyle Yunanistan ‚da tutuklu bulunan devrimci gazeteci Turgut KAYA , açlık grevinin 47. gününde.

Yunanistan ‚ın Orestea kasabasında Şubat ayında tutuklanan Turgut KAYA‘ nın sağlık durumu her geçen gün kritikleşmektedir. Atina’daki Koridallos hapishanesinde tutuklu bulunan KAYA, sağlığının kötüye gitmesi sebebiyle hastaneye kaldırılmış durumdadır. 30 Mayıs ‚ta görülen mahkemesinde T.C. faşizmine iade kararı çıkartılmış, 31 Mayıs tarihinden itibaren, mahkemenin bu hukuk dışı kararını protesto amacıyla da açlık grevine başlamıştır.
Yunan Devleti, bırakalım Turgut KAYA ‚yı serbest bırakmayı, hukuksuzluklarına, insan hakkı ihlallerine her geçen gün bir yenisini eklemektedir. Görüşüne gelen aile yakınlarına çıplak aramayı dayatan Yunan makamları, KAYA‘ nın her gün hücre hücre yok olmasına da seyirci kalmaktadır. Keyfî gerekçelerle iltica başvurusu için yapılan görüşmeye dahi götürülmeyen KAYA, Yunan makamlarının oyalama taktikleri sonucu iltica işlemlerini de hızlandırmaktan özellikle kaçmaktadır.

Ama sol- sosyalist görünümlü Syriza hükümetinin tüm engelleme ve oyalamalarına rağmen dayanışmamızın ve Turgut KAYA’nın devrimci iradesinin kazanacağını biliyoruz. Çünkü haklıyız, çünkü güçlüyüz ve bu gücümüzü de çelikten devrimci iradeden ve bu çeliğe su verenlerden alıyoruz.

Tüm duyarlı kamuoyunu da devrimci irade Turgut KAYA ‚ nın hakkı mücadelesinin yanında yer almaya, çeliğe su taşımaya çağırıyoruz.
Bu vesileyle Çarşamba gününden itibaren Frankfurt Yunanistan Konsolosluğu önünde gerçekleştireceğimiz üç günlük dönüşümlü açlık grevi çadır eylemimizde, tüm demokrat, ilerici, yurtsever, devrimci kişi ve kurumları TURGUT KAYA‘ yı sahiplenmeye ve sürecin öznesi olmaya davet ediyoruz.

Devrimci İrade Rehin Alınamaz!
Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!
Turgut KAYA Derhal Serbest Bırakılmalı!
Kahrolsun Emperyalizm, Faşizm, Her Türden Gericilik!
Yaşasın Örgütlü Devrimci Mücadelemiz ve Dayanışmamız!

Açlık grevi Çarşamba günü saat 9:00da başlayacak.

ATİF- Yeni KADIN- YDG Hessen“