Home , Avrupa , Frankfurt’ta Kurumlardan Açlık Grevi ile İlgili Açıklama

Frankfurt’ta Kurumlardan Açlık Grevi ile İlgili Açıklama

Frankfurt |21.01.2019| Frankfurt’ta sürdürülen 7 günlük açlık grevi yapılan bir basın açıklaması ile sonlandırıldı. Kültürlerarası Gençlik Forumu derneğinde yapılan basın açıklamasında, açlık grevinin şimdilik sonlanacağı, zindanlarda devam eden açlık grevleri ve ölüm oruçlarının kamuoyuna duyurulması için farklı pratiklere başvurulacağı belirtildi.

Yeni Kadın-Frankfurt, Hochtaunus Alevi Kültür Merkezi, Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF)-Frankfurt, Yeni Demokratik Gençlik (YDG)-Frankfurt ve Devrimci Aleviler Birliği’nin ortaklaşa yürüttükleri açlık grevinin sonlandırıldığına ilişkin Türkçe ve Almanca bir basın metni okundu. Yapılan basın açıklamasına ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan telefonla katılarak dayanışma mesajını iletti. ATİF Yönetim Kurulu adına da kısa bir açıklama ile açlık grevi yapanlara dayanışma mesajı sunuldu.

Açlık grevi sona erdirildi

Beş kurum adına yapılan basın açıklamasında dayanışma amaçlı yapılan açlık grevinin şimdilik sona erdirileceği ancak gelişmeler karşısında tekrardan bu yönde bir eylemin başlatılacağı belirtildi. Yapılan açıklamada Türkiye zindanlarında koşulların insanlık dışı bir durumda olduğu, hapishanelerde açlık grevinde bulunanlara yönelik işkencelerin yapıldığı dile getirildi. Basın açıklamasında ayrıca kamuoyu çalışmasına tüm duyarlı birey ve kurumların katkı sunması gerektiği dile getirilerek demokratik kurumlara duyarlılık çağrısı yapıldı.

ATİK Eşbaşkanı’ndan dayanışma mesaj

ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan yaptığı canlı telefon konuşmasında açlık grevi eylemini selamladı, ülkede ve dünyada faşizmin geliştiği ve buna karşı direnmenin meşru ve önemli olduğunu dile getirdi. Gürcan konuşmasında Alman devletinin faşist TC devleti ile sıkı işbirliğini kendi kamuoyundan sakladığını, Türkiye zindanlarındaki insanlık dışı koşulları, işkenceleri; halen ölüm orucunda olan Esat Naci Yıldırım ile Kadir Karabak başta olmak üzere, Leyla Güven’in taleplerinin Alman kamuoyuna taşımak gerektiğini ve Strazburg’da yapılan açlık grevleri ile dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Kitleye Açık Değerlendirme

Basın açıklaması öncesinde yapılan kitleye açık değerlendirme toplantısında Açlık Grevi ve önümüzdeki sürece dair genel öneriler üzerinde tartışmalar yürütüldü. Yeni KADIN, ATİF ve YDG’nin Frankfurt bileşenlerinin tutsakların yürüttükleri açlık grevlerine ilişkin çalışmaları farklı pratiklerle yürüteceklerini ve kamuoyu çalışmasını pratik olarak sürdürmek amacında oldukları kitleye aktarıldı. Ayrıca Açlık grevi süresince gerçekleştirilen eylemlikler kitleyle paylaşıldı. Yapılan tartışmalarda başarılı bulunan 7 günlük Açlık Grevinin ardından Alman basının, sivil ve demokratik kitle örgütlerinin daha fazla dikkatlerinin çekilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Açlık Grevi sokağa taşındı

Önceki gün yapılan sokak çalışmaları ile açlık grevi sokağa taşındı. Öğlen saatlerinde Frankfurt Şehir merkezinde açılan bilgilendirme standı ile açlık grevine ilişkin bilgiler verildi. Esat Naci Yıldırım, Kadir Karabak ve Leyla Güven olmak üzere tüm ölüm orucu ve açlık grevinde olan tutsakların talepleri dile getirildi. Bilgilendirme standında ayrıca Hamburg’da görülen G20 tutsaklarının sahiplenilmesi gerektiği belirtildi ve konuya dair bildiri okundu. Standa yapılan kısa provokasyon girişimi ise boşa çıkarıldı.

Irkçılık karşıtı eylem, Hrant Dink anması ve Sakine Cansızların anması 

Bilgilendirme standı sonrasında standa bulunanlar yine Frankfurt’ta gerçekleştirilen Hrant Dink anmasına ve ırkçılık karşıtı mitinge katıldılar; katıldıkları miting ve anmalarda açlık grevine ve Türkiye’de zindanlarından yükselen talepleri dile getirdiler.

Açlık grevi ekibi ayrıca Cumartesi akşamı gerçekleştirilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in anma etkinliğine katılarak ölüm orucu ve açlık grevi hakkında bilgilendirmede bulundular.