Anasayfa , Avrupa , Frankfurt’ta Açlık Grevi Eylemi Başladı

Frankfurt’ta Açlık Grevi Eylemi Başladı

Haber Merkezi | 15.01.2019 | Hochtaunus Alevi Kültür Merkezi, ATİF-, Yeni Kadın- ve YDG-Frankfurt örgütlülükleri ve Devrimci Aleviler Birliği tarafından yapılan çağrı ile dün (14.01) 18:30’da 4 gün sürecek dayanışma açlık grevi başlatıldı. Eylemi destekleyen kurumlar arasında Enternasyonalist Birlik Rhein-Main Bölgesi, ProMigra Derneği Mannheim ve İşçi ve Gençlik Derneği Ober-Ramstadt bulunuyor.

Hochtaunus Alevi Kültür Merkezi’nde yapılan açlık grevi için çağrıcı kurumlar adına bir açıklama okundu. İlk olarak, Türkiye ve Kürdistan zindanları başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde tecride ve insan hakları ihlallerine karşı bedenlerini açlığa yatıranlar, açlık grevinde ve ölüm orucunda kaybedilenler için saygı duruşu yapıldı.

‘Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım’

Saygı duruşunun ardından yapılan açıklamada; Leyla Güven’in dediği gibi “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, halkları özgürleştirelim.” denilerek haftalardır süresiz açlık grevinde olan politik tutsaklar selamlandı. Almanya’daki G20 Tutsakları’nın da selamlandığı açıklamanın devamında, “Dayanışmayı yükseltmek için bizler de açlık grevindeyiz, çünkü dayanışma ezilenlerin inceliğidir. Bizler, Frankfurt ve çevresinde yaşayan göçmen kökenli duyarlı insanlar, yurtseverler ve devrimciler olarak, dünya çapında bedenlerini açlığa yatıran bütün onurlu insanları ve onların taleplerini sahiplenmek istiyoruz. Onların sesine ses katmak için dayanışma amaçlı 4 gün grevi sürdüreceğiz. Direnişi ve mücadeleyi seçen onurlu insanların haklı ve meşru taleplerini destekliyoruz. Dolayısıyla Frankfurt ve çevresindeki uluslararası kamuoyunu, duyarları insanları ve demokratik kurumları bütün açlık grevindeki insanların meşru ve haklı direnişlerini ve bizim ortak eylemimizi desteklemeye ve sahiplenmeye çağırıyoruz. Bütün politik tutsaklara özgürlük!” denildi. Açıklamanın sonrasında marşlar söylendi, halaylar çekildi.

Bugün 2. gününe giren greve ADHK ve Haziran Hareketi ziyarette bulundu. Açlık grevi eyleminin 17 Ocak Perşembe akşamına kadar devam etmesi planlanırken bu süre boyunca sokak eylemleri yapılması da düşünülüyor.