Home , Haberler , Filistinli Tutsak Khader Adnan, İsrail Zindanlarında Hayatını Kaybetti! Katili İsrail Devletidir!

Filistinli Tutsak Khader Adnan, İsrail Zindanlarında Hayatını Kaybetti! Katili İsrail Devletidir!

İsrail ve Tüm İşgalci, Faşist İktidarların Zindanlarındaki Politik Tutsakların Yaşamını Savunuyoruz!

Filistin halkının işgalci İsrail devletine karşı mücadelesinde önemli bir yer tutan İsrail’in gözaltı-tutuklama politikalarına karşı direnişin simgesi haline gelen Filistinli tutsak Khader Adnan, sürdürdüğü açlık grevinin 87. gününde bugün ölümsüzleşti. İsrail zindan yönetimi Adnan’ın Ramleh Hapishanesi’ndeki tecrit odasında baygın halde bulunduğunu ve daha sonra Assaf Harofeh hastanesinde öldüğünün açıklandığını bildirdi.

Khader Adnan 44 yaşında, yaşamının son yirmi yılında İsrail işgalcileri tarafından 12 kez tutuklanmış ve toplam sekiz yılını parmaklıklar ardında geçirmiş ve beş kez de açlık grevi yapmıştı. Bu grevlerden biri 2015’te, İsrail’in “hukuka” armağan ettiği ve şüphelilerin herhangi bir suçlama ya da yargılama olmaksızın süresiz olarak hapsedildiği “idari tutukluluk” adı verilen uygulamayı protesto etmek için yaptığı 55 günlük açlık greviydi. Zindan direnişinin simgelerinden biri haline gelmesine neden olan ise 2012’de yine “idari tutukluluk” uygulamasını protesto eden ve 67 günlük açlık grevi sonucunda serbest bırakıldığı açlık greviydi. Adnan’ın bu zaferi, Filistinli politik tutsaklara özgürlüklerini kazanmak için direnmeleri konusunda ilham verdi.

Khader Adnan, en son 5 Şubat 2023’te Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin bölgesinin Arraba kasabasında gözaltına alınmış ve yasadışı tutukluluğunu protesto etmek için hemen açlık grevine başlamıştı. İsrail makamlarının hiçbir kanıt göstermeden Adnan’a yönelttiği iddia “İslami Cihad’a üye olmak ve askeri mahkemelerde siyasi konuşma yapmaktı.

Khader Adnan’ın katili işgalci İsrail devletidir

İşgalci, faşist iktidarların, kendisine karşı direnen halklara karşı kullandığı en bilinen yöntemdir: Yapabiliyorsan gördüğün yerde katlet, olmuyorsa tutsak edip tecrit altında tut, hala diz çökmüyorsa hapishanede ölüme mahkûm et! İsrail devletinin Filistin halkına ve politik tutsaklara yönelik politikasının özünde de bu vardır ve Khader Adnan, tam da bu şekilde katledilmiştir. Defalarca gerekçesiz bir şekilde esir aldığı Adnan’ı hapishanede ölüme mahkûm etmiş, açlık grevinin ilerleyen günlerinde ailesinin ve bağımsız demokratik kuruluşların taleplerine rağmen sivil bir hastaneye sevk etmemiş, hatta bunun da ötesinde örneğin gardiyanlar her yarım saatte bir hücresine baskın yaparak ve ışıkları sürekli açık tutarak kasıtlı olarak uykusuz bırakarak, ailesiyle dahi görüşmesine izin vermeyerek işkence yapmıştır.

İsrail devletinin hapishanelerinde şu anda 4 bin 700 Filistinli tutsak bulunuyor ve bu tutsakların 1.000’i “idari tutuklu”. Sadece bu yıl, yani dört ay içinde 1.300 Filistinli tutuklandı. UPOTUDAK olarak, İsrail devletinin Filistin halkının işgale karşı direnişinde elinde sopa olarak tuttuğu ve kullanmakta bir an dahi tereddüt etmediği tutuklamalarını protesto ediyor ve tüm politik tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz! Bir kez daha söylüyoruz: Khader Adnan’ın katili işgalci İsrail devletidir ve bu katil devlete karşı Filistinli tutsakların ve halkın direnişinin yanındayız!

Khader Adnan Ölümsüzdür!

Filistinli Tutsaklara Özgürlük!

Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma