Anasayfa , Avrupa , Filistin Paneline Saldırı

Filistin Paneline Saldırı

DUİSBURG| 09.12.2023| Alman devleti Filistin halkı ile dayanışma içinde olan anti-faşist ve devrimcileri kriminalize etmeye devam ediyor. 7 Aralık Perşembe günü, ATİF (Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu) Duisburg Derneği’nde iki antifaşist eylem birliğinin ortak örgütlediği Filistin temalı etkinliğine polis saldırdı.

Etkinliğe panelist olarak, 7 Ekim Aksa Tufanı operasyonundan kısa bir süre sonra, önce Almanya’da önce eylem yapması, daha sonra da tamamen yasaklanan Samidoun’un (Filistinli Tutsaklarla Dayanışma Ağı) eski yöneticisi Zaid Abdulnasser ve Filistin ile Dayanışma Komitesi Duisburg adına Leon Wystrychowski katıldı.

Panelin başlaması ile birlikte, bir saat önce derneğin etrafını adeta abluka altına alan polis derneğin içine girmeye çalıştı. Polisin derneğe girmesini engelleyen iki kişi polisin fiziki saldırına maruz kaldı. Polis daha sonra devrimci ve antifaşistleri terörize etmek için NRW Eyaletinde yeni çıkartılan “Toplanma ve Gösteri Yasası”nın 22 sayfalık belgesini panelistlere vererek bunlara dikkat edilmesini talep etti. Bununla da yetinmeyen polis, iki sivil polisin içeri girerek paneli dinleyeceklerini, aksi takdirde etkinliğin yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Daha sonra etkinliği organize edenlerin avukatlar ile yaptığı görüşme sonrası NRW’de çıkartılan yeni polis yasası gereği böyle bir yetkiye sahip oldukları onaylanmış oldu. Daha sonra etkinliği organize edenlerin avukatlar ile yaptığı görüşme sonrası NRW’de çıkartılan yeni polis yasası gereği böyle bir yetkiye sahip oldukları onaylanmış oldu.

Bu yasa Almanya’da faşizmin gelişmesinin bir ürünüdür. Devrimci demokrat ve antifaşist örgüt ve kişiler tarafından, özellikle bu yasanın kabul edilmesi sürecinde bir karşı duruş geliştirilmiş Köln, Düsseldorf, Duisburg ve Essen gibi şehirlerde sayısız protesto eylemleri gerçekleştirilmiş, ancak yasanın çıkartılmasına mâni olunamamıştır. O gün sokaklara çıkanlar, bu yasanın adım adım tüm Almanya’da kabul edileceğini ve mücadelenin önünde önemli bir bariyer oluşturacağını ifade etmişlerdi.

Diğer yandan bu ve daha önceki saldırılar, Alman devletinin İsrail’e tam ve koşulsuz desteğinin “içeride” yansıması olduğu anlamına gelmektedir. Buna karşı meşru bir direniş ve mücadele hattı oluşturmak antifaşist ve devrimci güçler açısından önemli bir yerde durmaktadır.

Ayrıca konuya ilişkin yine iki eylem birliği tarafından, ATİF Duisburg derneğinde Avukat Roland Meister ile önümüzdeki hafta perşembe günü bir panel yapılacaktır.