Anasayfa , Dünya , Filipinler Komünist Partisi’nden rehin eylemi!

Filipinler Komünist Partisi’nden rehin eylemi!

NPA-Filipinler Komünist Partisi- Yeni Halk Ordusu (NPA) sözcüsü Allan Juanito, 29 Eylül’de Kuzey Mindanao’da Bukidnon, Misamis Oriental, and Agusan del Sur illerinde 10 askerin öldüğü, onlarcasının da yaralandığı eylemi üstlendiklerini kamuoyuna açıkladı.

26. Piyade taburu bünyesinde bulunan Barış ve Kalkınma Timi’nin lideri olan çavuş Adriano de la Peña Bengil 19 Eylül’deki çatışmalarda NPA tarafından rehin alındı. Ordunun yaptığı kurtarma operasyonları başarısızlıkla sonuçlandı.

Compostela Vadisi NPA Bölge Alt Komutanlığı sözcüsü Aries Francisco, 30 Eylül’den beri haber alınamayan Yeniden Yapılandırılan Özel Harekat Birlikleri üyesi uzman erbaş Niño Alavaro ve Marjon Anover’in savaş esiri olarak ellerinde bulunduğunu, haklarındaki soruşturmanın tamamlanması için güvenli bir bölgeye nakledildiklerini açıkladı. Rehin alınan bu iki özel harekatçı hakkında bilinenlerden bir tanesi de geçen yıl Montevista, Compostela Vadi’sinde çıkan çatışmada tutsak düşen üç NPA savaşçısına işkence yaptıkları  olduğunu söylenildi.