Anasayfa , Haberler , Evvel Temmuz Festivalinde YDG ve Partizan`dan Eylem

Evvel Temmuz Festivalinde YDG ve Partizan`dan Eylem

evvel_temmuz_2015_4Antakya: Evvel temmuz festivali tüm coşkusuyla 11 Temmuz’da Samandağ Sahilde başladı.

İlk gün Arap Alevi gençlik meclisleri Festival Alanında yürüyüş gerçekleştirdi. Ortadoğu Konulu panelden sonra yürüyüşe geçen aralarında YDG’ lilerinde olduğu gençler panel salonundan festival alanına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında gençler çektikleri ajitasyon ve attıkları sloganlarla Arap Alevi gençliğini İŞİD ve benzeri cihadist çetelere karşı örgütlenmeye çağırdılar.

Yürüyüş kitlenin festival alanına gelip açıklama yapması ile sonlandı.

Partizan ve YDG yürüyüş yaptı

Daha sonra Partizan ve YDG’ liler hem İŞİD’ in Ortadoğu’daki katliamlarını protesto etmek hem de Cizre’de tutuklanan 4 YDG’ linin serbest bırakılmasını istemek için meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş kitlenin saat 21.00’ da Partizan standı önünde toplanması ile başladı. Yürüyüş sırasında YDG’liler, “YDG’lileri değil İŞİD’lileri tutuklayın”, Partizan ise “IŞİD’i besleyen, Ali İsmail’i Katledenlerden hesap soracağız” pankartlarını taşıdı.

Ayrıca yürüyüş sırasında YDG’liler üzerinde tutsakların fotoğraflarının olduğu dövizler taşıdı.

Kitlesel geçen yürüyüş sırasında YDG’liler çektikleri ajitasyonlarla halka 4 YDG’linin fotoğraf makinesi delil gösterilerek hukuksuz bir şekilde tutuklandığı, haklarındaki iddiaların asılsız olduğu ve YDG’lilerin Rojava ve Suriye halklarını sahiplendiği için tutuklandığını anlattı.

Yürüyüş sırasında halk eyleme alkışlarla destek verdi. Eylemde sık sık “YDG’li tutsaklar onurumuzdur”, “Nıhna Suriye vahed”, “Şehid ma biy mut”, “Halil Aksakal Ölümsüzdür”, “Kobane’ de düşene dövüşene bin selam” sloganları atıldı.

 

Eylem kitlenin tekrardan Partizan standı önüne gelmesi ile son erdi.

Festivalin ilk günü yerel grupların ve İlkay Akkaya’nın konseri ile sona erdi.